I ty możesz być szczupła(y) na wiosnę!

2015-02-28 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-17 11:18:39)

Podziel się:

Autor zdjęcia: PhotoXpress.com

Wiosnę czuć w powietrzu. Czas pożegnać wałeczki. Jak odchudzać się zdrowo radzi Patrycja Fijał, dietetyk.

Krok pierwszy: zmiana diety
Najlepiej zacząć od zdefiniowania swojego celu i potrzeb. Częstym błędem jest stawianie sobie nierealistycznych celów i zakładanie, że w krótkim czasie zgubimy tkankę tłuszczową, którą gromadziliśmy latami. Warto pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych na stałe. Zacząć odżywiać się świadomie i zainwestować w swoje zdrowie, a nie podchodzić do kolejnej „diety” zamkniętej w ramy czasowe i wiążącej się z dużymi ograniczeniami.

Krok drugi: składniki w zdrowej diecie
To węglowodany, białko, tłuszcze, woda, witaminy, składniki mineralne i całe bogactwo naturalnych związków bioaktywnych, takich jak chociażby antyoksydanty. Ważne, żeby w diecie pojawiły się produkty bogate w błonnik. Będą naszym sprzymierzeńcem, ponieważ zapewniają poczucie sytości na dłużej.

Krok trzeci: liczba kalorii
Kaloryczność diety redukcyjnej zależy od wielu indywidualnych czynników, płci, wieku, masy ciała, rodzaju pracy i aktywności w ciągu dnia. Na pewno nie będzie to popularna dieta odchudzająca 1000-1200 kcal, która jest niedoborowa. Jej stosowanie wiąże się z dużym stresem, a efekty nie są trwałe. Najlepiej przy doborze kaloryczności diety skonsultować się z dietetykiem, a deficyt energetyczny generować włączając aktywność fizyczną do codziennego planu dnia.

Krok czwarty: unikać błędów i ruszać się
Ufamy, że można zdrowo i skutecznie odchudzać się korzystając z suplementów diety, cudownych pigułek, koktajli w proszku i internetowych diet. Tymczasem cały proces odchudzania wymaga naszego zaangażowania, pracy. Przede wszystkim tego, by ruszyć się z kanapy, być aktywnym każdego dnia. Nie zawsze trzeba kupować karnet na siłownię. Czasami wystarczy, jeśli odległość między domem a pracą pokonamy rowerem lub pieszo.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB