Jak Polacy uprawiają sport? Na początek badania

2015-07-29 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-17 13:59:13)

Autor zdjęcia: Mat. prasowy

Podziel się:

Jak wynika z najnowszych badań opinii aż 40 proc. Polaków uprawia sport co najmniej raz w tygodniu, a ok. 8 proc. ankietowanych co najmniej raz w miesiącu. Mimo iż stajemy się społeczeństwem coraz bardziej aktywnym i dbamy o zachowanie dobrej formy, zapominamy o odpowiednim przygotowaniu do wybranej dyscypliny, również pod względem zdrowia.

Wyniki badania „Jak Polacy uprawiają sport” pokazują, że 4 na 10 Polaków nie wykonało żadnych działań, aby przygotować się do uprawiania aktywności fizycznej.

Sport to zdrowie!
Decydując się na uprawianie różnych dyscyplin, oprócz dobrego sprzętu i ubioru, należy również zadbać o swoje zdrowie, aby nie doprowadzić do kontuzji, stanu przemęczenia czy spadku motywacji. Nie ważne czy wybieramy bieganie, rower, pływanie czy inne formy ruchu – nasz organizm powinien gotowy na nowe wyzwania, a my świadomi granic możliwości wydolnościowych. Wtedy sport zaczyna być prawdziwą przyjemnością i częścią życia na wiele lat.
Niestety według raportu brak przygotowania do uprawiania sportu deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (46 proc. w porównaniu do 37 proc. ). Co więcej zaledwie 3 proc. osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Z kolei zaledwie 4 proc. ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3 proc.) lub z trenerem danej dyscypliny (6proc.).

- Jeżeli uprawiamy aktywność regularnie albo jesteśmy nastawieni na osiąganie wyników powinniśmy pamiętać, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą nam jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji. Medycyna sportowa dziś jest otwarta dla każdego, kto chce być aktywny, zachować formę i jednocześnie czerpać ze sportu przyjemność – podkreśla Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski, menadżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych LUX MED.

Jakie badania powinniśmy wykonać?
- Wyniki badania opinii są niepokojące i pokazują, jak wiele jeszcze należy podjąć w edukacji odpowiedzialnego podejścia do sportu – mówi lek. med. Jacek Wilczek, PROFEMED Sport i Rehabilitacja. - Samo postanowienie i motywacja nie są wystarczające. Regularna aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim przemyślana i, co ważne, bezpieczna pod względem zdrowotnym. Aby przekonać się co możemy, a czego nie, zanim zaczniemy codziennie biegać, pływać czy trenować crossfit, pomyślmy o diagnostyce, odpowiednim przygotowaniu do ćwiczeń. Wcześniejsza konsultacja medyczna nie zajmie dużo czasu, a pozwoli wykluczyć niektóre przeciwwskazania czy ryzyko urazów.

Przebadaj się! Wykonaj:
1. podstawowe badania:
morfologia, poziom enzymów wątrobowych, potas, kreatynin, lipidogram, glukoza i TSH. Wtedy lekarz wyjaśni Ci czy występują jakieś ograniczenia dla form aktywności, które wybierasz bądź czy powinieneś coś zmienić w swym trybie życia czy diecie.

2.skonsultuj się z kardiologiem:
o serce należy dbać zawsze, a zwłaszcza podejmując aktywność fizyczną, gdy rytm serca podlega znaczącemu przyśpieszeniu. Nie ważne czy będziesz biegać czy jeździć na rowerze – musisz wiedzieć jaki wysiłek jest optymalny i bezpieczny dla Twojego serca. Zrób EKG!

3. Weź udział w testach sprawności funkcjonalnej FMS:
składający się z siedmiu elementów i zajmujący najwyżej 20 min test pozwala na ocenę sprawności ruchowej. Na jego podstawie trener weryfikuje zakres ruchomości naszych stawów i poczucie równowagi. To pomaga w ukierunkowaniu treningu na wzmocnienie słabszych partii ciała i zapobieganiu kontuzjom i ciężkim urazom wykluczającym aktywność.
Program Medycyna dla Sportu i Aktywnych obejmuje kompleksową opieką zarówno amatorów aktywności fizycznej, jaki osoby nastawione na osiąganie wyników czy udział w zawodach sportowych etc. Każdy, kto wyznacza sobie cel taki jak: obniżenie masy ciała czy poprawa ogólnej kondycji fizycznej, może poznać swoje predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny sportowej, uchronić się przed urazami oraz w bezpieczny sposób poprawiać swoje wyniki. Opiekę nad pacjentami obejmuje zespół ortopedów, kardiologów, internistów, dietetyków, psychologów oraz fizjoterapeutów. Wszyscy mają doświadczenie w sporcie lub są lekarzami o specjalności medycyny sportowej, a dzięki ich pomocy każdy będzie mógł uprawiać sport bezpiecznie, zdrowo i z pasją.


*Badanie „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzone przez IQS na zlecenie LUX MED w maju 2015 na grupie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB