Rower. Najpierw się przejedź, a potem kupuj

2015-07-29 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-17 14:03:15)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Wybór roweru to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. W salonach rowerowych mamy różne typy jednośladów różniących się wyglądem, osprzętem i ceną. O tym, jak i jaki rower wybrać, rozmawiamy z Adamem Bedrowskim, naszym rowerowym ekspertem i współorganizatorem imprezy sportów ekstremalnych Jam Heroes.

— Jakie mamy typy rowerów?
— Podstawowy podział rowerów sprowadza się do dwóch typów: rekreacyjne i sportowe.

— Czym charakteryzują się rowery rekreacyjne i jakie są ich typy?
— Przede wszystkim określa je przeznaczenie, czyli skierowane są do osób nieuprawiających sportów rowerowych.
Jednoślady rekreacyjne dzielą się na rowery miejskie, które nie mają przerzutek lub są one wbudowane w piastę. Mają też cały osprzęt, typu błotniki, bagażnik. Mamy też rowery trekingowe, które mają zewnętrzne przerzutki, ale cały osprzęt, jak miejskie. Są one jednak przystosowane do dłuższych wycieczek. W obydwu przypadkach jednoślady mają
bardzo wygodną pozycję i szerokie siodełko. Mamy też rowery crossowe, które przypominają rowery trekingowe,
ale sprzedawane są już bez wyposażenia dodatkowego (błotników i bagażnika). Można w nich ustawić pozycję
sportową i rekreacyjną. To rower bardzo uniwersalny, którym można jeździć po trudniejszym terenie. No i mamy rekreacyjne rowery górskie, czyli popularne w Polsce od 30 lat „górale”. Rowery górskie różnią się pod względem
wielkości kół. Polacy powoli przekonują się do kupowania rowerów miejskich i trekingowych, które są o wiele wygodniejsze od „górali” i bardziej nadają się do jazdy po mieście. Producenci i sklepy dają nam wybór. Sportowe rowery są droższe i skierowane już do osób, dla których jazda na jednośladzie to więcej niż rekreacja.

— Czy warto kierować się ceną przy wyborze roweru?
— Najważniejsze jest to, żeby rowery kupować w salonie rowerowym. W niewyspecjalizowanym rowerowo sklepie pracownik nie jest w stanie przygotować odpowiednio roweru. Zdarza się, że pracownicy sklepów, które nie są typowo
rowerowe, źle skręcają jednoślady i nie potrafią ich dokładnie ustawić pod konkretną osobę. Często jest tak, że po takim zakupie trzeba od razu odwiedzić serwis. Możemy kupić rower za 600 złotych, ale dobrze przygotowany
będzie nam służył dłużej i lepiej.

— Czyli cena nie robi różnicy i można zdecydować się na tańszy sprzęt?
— W rower warto jednak zainwestować. Trzeba też mierzyć siły na zamiary i mieć przygotowany pewien budżet na to. Dobry sprzedawca może nam doradzić, że jak dołożymy kilkaset złotych, to kupimy jednoślad z lepszym i trwalszym osprzętem. Droższy rower to także większa przyjemność z jazdy i chce się jeździć więcej. Jak kupimy rower, w którym będzie coś trzeszczeć i przeskakiwać albo zużyją się nam po kilkuset kilometrach zębatki, to tej przyjemności nie będziemy mieli.

— Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru jednośladu?
— Najważniejsze jest to, żeby dobrać rower idealnie pod siebie, a żeby to zrobić, musimy się nim po prostu przejechać.
Można godzinami rozmawiać o geometrii ramy, ale sprawdzenie go w trakcie jazdy da nam najwięcej. Warto przed zakupem sprawdzić pod względem dopasowania kilka rowerów i wybrać najwygodniejszy.
kraw

Typy rowerów:
* Rowery miejskie
— idealne do poruszania się po mieście ze względu na swoją konstrukcję i szerokie, wygodne siodełko.

Rowery trekingowe
— stworzone do pokonywania zakorkowanych ulic i dłuższych wypraw za miasto. Równie wygodne jak miejskie, ale posiadające przerzutki zewnętrzne ułatwiające pokonywanie trudniejszych terenów.

Rowery crossowe
— skierowane do osób, które stawiają na turystykę, ale również wykorzystują rowery do codziennego poruszania się po mieście. Można ustawić je pod kątem sportowym lub rekreacyjnym. Dzięki temu sami decydujemy, do czego będziemy wykorzystywać nasz jednoślad.

Rowery górskie
— dla osób lubiących bardziej ekstremalne podróże po bezdrożach. Najpopularniejsze są oczywiście rekreacyjne
„górale”, ale możemy kupić również dużo droższe sportowe rowery górskie.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB