Bierz rower i jedź w trasę. Poznaj olsztyńskie szlaki

2015-08-07 11:14:42 (ost. akt: 2016-02-17 15:07:00)

Autor zdjęcia: Paweł Berkolec

Podziel się:

Wycieczka rowerowa na każdy dzień roku!

Olsztyn i okolice to wymarzone miejsce dla wszystkich fanów turystyki rowerowej. W obrębie Olsztyna jest 16 jezior,
a 25 proc. obszaru stolicy naszego województwa stanowią tereny zielone. Okolice Olsztyna to piękne tereny położone pośród lasów, pagórków i jezior. Prawdopodobnie nie starczyłoby wakacji wytrawnemu rowerzyście, żeby odwiedzić każdą warmińską kapliczkę i poznać każde ciekawe miejsce w okolicy. W całym powiecie olsztyńskim zostało przygotowanych 47 szlaków rowerowych. Trasy dostosowane są do czasu, jaki chcemy poświecić na jazdę rowerem, i do tego, na ile czujemy się na siłach, żeby pokonywać bardziej wymagające trasy. Zarówno miłośnicy spokojnych wycieczek, jak i amatorzy ekstremalnych tras znajdą tu coś dla siebie – wybór jest duży i zróżnicowany. Zapraszamy do naszego subiektywnego przewodnika po najciekawszych ścieżkach rowerowych w stolicy.

Szlaki rowerowe w Olsztynie

Wycieczka rowerowa trasami olsztyńskich dworków (niebieski)
Dwór w Tracku - dwór Grądek - willa Hermenau - pałac Bergenthal - park w Pozortach – długość trasy: 12,5 km


To trasa dla miłośników zwiedzania historycznych. Rowerowe zwiedzanie dworów znajdujących się w Olsztynie zaczynamy pod naszą redakcją przy ulicy Trackiej 5. Stąd ruszamy w stronę dworku na Tracku, który został wybudowany w 1798 r. przez polską rodzinę Grzymałów. W XIX w. kupił go znany w Olsztynie niemiecki ród Belianów. Stamtąd kierujemy się polną drogą w stronę ul. Lubelskiej, do dworu Grądek (niem. Thalberg). Należał on do klucza dóbr trackich już w XVII w. Po Belianach majątek przejął Warmiak Hartmann, który był jego właścicielem aż do II wojny światowej. Centrum zespołu dworsko-folwarcznego stanowi wzniesiony na wzgórzu budynek z 1912 r. Obecnie w majątku funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne z zajazdem i stadniną koni. Stamtąd jedziemy w stronę dworca, a następnie ulicą Kościuszki aż do skrzyżowania z ulicą Pstrowskiego. Tam po prawej stronie stoi willa Hermenau. Eklektyczna budowla powstała w latach 1900-1902 obok jednego z należących do rodu tartaków nad Łyną. Lokalizacja na skraju ówczesnego Olsztyna, wśród łąk, nad samym brzegiem rzeki, przywodzi na myśl raczej wiejski dwór niż śródmiejską willę. Obecnie działa tu Dom Dziennego Pobytu Dziecka „Arka”. Z tego miejsca ruszamy dalej ulicą Pstrowskiego w stronę ulicy Metalowej. Tam na naszej trasie stoi powstały w 1903 roku pałac Bergenthal, w którym obecnie mieści się Muzeum Przyrody. Z Metalowej jedziemy aleją Sikorskiego do skrzyżowania z ulicą Tuwima, a następnie skręcamy w ulicę Nowaka. Tam docieramy do kompleksu parkowego, który był częścią posiadłości niemieckiej. Obecnie znajduje się tam kilka pomników przyrody.


Szlak rodzinny (zielony) – długość trasy: 9 km
To idealna trasa dla rowerzystów w każdym wieku. Trasę liczącego ponad 9 km szlaku wytyczono, wykorzystując najlepsze drogi leśne w Lesie Miejskim. W trakcie przejażdżki poznamy tereny ciekawe pod względem historycznym i przyrodniczym. Droga zaczyna się w okolicy zabytkowych koszar nad Jeziorem Długim. Prowadzi w całości Lasem Miejskim na zachód od alei Wojska Polskiego. Kończy się w parku Jakubowo, biegnie zaś przez najpiękniejsze zakamarki lasu przecinanego korytem Łyny. Nie jest ona zbyt wymagająca, dzięki czemu w trakcie można skupić się na obserwowaniu przyrody Lasu Miejskiego.


Szlak extreme (czarny)
Jest to trasa oznaczona czarnym kolorem, co oznacza absolutny szczyt, jeżeli chodzi o trudność pośród wszystkich tras w Lesie Miejskim. Składają się na nią dwa warianty zjazdu typu singletrack. To strome, wąskie ścieżki do ekstremalnej jazdy. To ścieżka przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych kolarzy górskich. Do jej pokonania potrzeba dużych umiejętności i dobrego roweru. Pod względem konstrukcyjnym oba zjazdy, po 550 m każdy, łączą w sobie elementy tras pumptrack, dual slalom i downhill. Techniczne urozmaicenia, jak muldy, bandy, kamienie, uskoki, korzenie czy stoliki, podnoszą adrenalinę i zarazem atrakcyjność przejazdu.

Szlaki rowerowe na Warmii i Mazurach - kliknij!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB