Polacy niechętnie piją wodę z kranu

2015-09-23 15:44:14 (ost. akt: 2015-09-23 18:13:43)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Podziel się:

Jest tańsza i nie zostają po niej długo rozkładające się plastikowe opakowania. Mowa o wodzie kranowej. Względy ekonomiczne oraz ekologiczne nie przekonują jednak Polaków i większość z nas sięga po wodę butelkowaną. Czy słusznie obawiamy się pić tę z kranu?

- W październiku 2014 r. przeprowadziliśmy badanie ilościowe na próbie 700 respondentów, które wykazało, że jedynie 26 proc. Polaków decyduje się na picie wody kranowej. Pozostałe osoby wybierają wodę butelkowaną” – mówi Maja Kulikowska z BRITA Polska.

Jak podkreśla ekspertka, woda z kranu jest bezpieczna i spełnia normy nie tylko polskiego sanepidu, lecz także Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Poza tym jest tańsza – litr wody kranowej po przefiltrowaniu kosztuje ok. 20 gr – i nie musimy pamiętać o jej kupowaniu ani wyrzucać plastikowych opakowań, które po niej zostają. Ponadto woda butelkowana zawiera często mniej minerałów niż ta z kranu.

Dlaczego zatem Polacy stosunkowo niechętnie piją wodę kranową? Po części na pewno wynika to z indywidualnych preferencji, ale nie bez znaczenia jest również brak rzetelnej wiedzy.
- Wokół wody kranowej narosło bardzo wiele mitów. Uważa się np., że trzeba ją przegotowywać przed spożyciem, że znajdujący się w niej chlor jest szkodliwy dla zdrowia czy że nie ma w niej minerałów – zauważa rozmówczyni.
To, jaką wodę wolimy pić, nie ma jednak aż tak dużego znaczenia. Najważniejsze jest, żeby spożywać ją regularnie i w odpowiednich ilościach.

Przypominam, że olsztyńską wodę z kranu ze względu na zawartość sodu i potasu można zaliczyć do wód średniomineralizowanych. Nie wymaga ona chlorowania i nadaje się do picia bez przegotowania. Gotowanie powoduje wytrącenie części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu w postaci tzw. kamienia. Woda dostarczana przez miejskie wodociągi do domów mieszkańców Olsztyna została uznana za "Produkt z Warmii i Mazur". Celem projektu jest poprawienie rozpoznawalności i atrakcyjności gospodarczej naszego regionu. Marka przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, usługa, wydarzenie. Ubiegać się o nią mogą osoby prywatne, firmy, placówki publiczne prowadzące działalność gospodarczą lub zawodową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
infoWire.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB