Trening na boso, czyli Kendo w wykonaniu mistrzyni

2015-11-25 15:44:38 (ost. akt: 2015-11-25 15:56:06)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Podziel się:

Z uczniami Gimnazjum nr 2 w Ostródzie podczas treningu w ramach akcji "FIT - Freak In Training" spotka się mistrzyni Kendo. Agnieszka Wial przetestuje ich formę. Dziś opowiada o swoich doświadczeniach z tą sztuką walki.

Pani zdaniem, jak namówić dzieci i młodzież do aktywności?
- Żyjemy w takich czasach, gdzie dzieci i młodzież mają wiele opcji spędzenia wolnego czasu, niestety przeważają „aktywności„ przed komputerem, dlatego moim zdaniem ważną rolę odgrywają tutaj rodzice. To dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu możliwy jest rozwój dziecka. Dziecko bardzo szybko nudzi się, zmienia zainteresowania – bardzo ważne jest obserwować w czym dziecko jest dobre i co sprawia mu radość, a w chwilach słabości być drugim trenerem w domu i po prostu zachęcać do wyjścia na trening, przypominać o pozytywnych aspektach aktywności.

Co sądzi Pani o naszej akcji?
- Uważam, że to bardzo fajna i ciekawa akcja. Na przykładzie kendo – wielu uczniów nigdy nie miało i nigdy nie będzie miało możliwości zobaczyć kendo, a podczas akcji, trener przyjedzie do nich, będą mogli zapoznać się z całkowicie nową dyscypliną, a i może uda się zaszczepić w im pasję? Mam nadzieje, że razem będziemy mogli to zrobić.

Trenuje Pani Kendo. Dlaczego właśnie ta sztuka walki?
- Kendo jest wspaniałą sztuka walki, gdzie podstawą treningu jest reiho – czyli tak zwane dobre zachowanie. Szacunek do trenera, do przeciwnika i miejsca, w którym trenujemy to podstawa. Plusem kendo jest to, że możemy zacząć w każdej chwili - w wieku 6, 12 czy 25 lat, a nawet spokojnie można zacząć po 40-stce. Oczywiście trudno wtedy być zawodnikiem, ale chodzi o rozwój, ciągły ruch i poprawę techniki, którą możemy szlifować do później starości. Kendo to nie tylko sport, to sposób na życie, który hartuje ducha, mobilizuje do ciągłej pracy, zaangażowania i ciągłego dążenia do doskonałości, pokonując wszelkie przeciwności.

Jak zaczęła się Pani przygoda z Kendo i kiedy?
Do treningów zachęcił mnie ( a tak naprawdę na początku zmuszał ) mój starszy brat, to było 20 lat temu.

Ile waży ubiór kendoki?
- Około 7 kilo.

Czy dużo kobiet trenuje kendo i jak wygląda trening?
- W Polsce ponad 100, a w Europie czy na świecie bardzo dużo. Kendo nie jest komercyjnym sportem, ale pozytywne aspekty, jakie włącza do życia przyczyniają się do coraz większej liczby trenujących. Regularnie odbywają się zawody, mistrzostwa Europy i Świata. Podczas mistrzostw kobiety walczą w swojej kategorii, ale bardzo często zwykłe turnieje mają kategorie open - wtedy kobiety walczą na równi z mężczyznami. Wiele kobiet wówczas wygrywa takie pojedynki. To dowód na to, że w kendo nie liczy się siła, a technika i skuteczność.

Czy ta sztuka wymaga jakiś wyrzeczeń, jeśli tak to jakich?
- Każdy sport niesie za sobą wyrzeczenia, każdy sportowiec mógłby napisać o tym książkę. Chcąc odnosić sukcesy i ciągle się rozwijać konieczne jest poświęcenie. Wyrzeczenia i sukces idą ze sobą w parze.

Co Pani daje Kendo i jakie ma plany na przyszłość?
- Kendo jest moją pasją, wypełnia mój wolny czas. Przed 20 lat treningu przeżyłam wiele pięknych chwil, wiele zwycięstw i tyle samo porażek – to najlepsi nauczyciele, emocje, stres, koncentracja – to wszystko razem sprawia, że człowiek jest bogaty, o doświadczenia i emocje. Plany na przyszłość? Chciałabym, aby moi uczniowie z klubu Shodokan Olsztyn stanowili czołówkę zaworków w Polsce, mają do tego prostą drogę, bo bardzo dużo trenują i są bardzo zaangażowani – także moje marzenie jest do spełnienia.

Przed nami trening w szkole w Ostródzie.
- Tak, nie mogę się doczekać tego spotkania. Ciężko będzie nauczyć się kendo w 45 minut, ale mam nadzieję, że chociaż ogólnie będziecie mogli poznać te sztukę walki. Mam nadzieję, że razem w 100 procentach wykorzystamy tę lekcję. I co najważniejsze - trenujemy na bosaka.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wt #1866701 | 83.27.*.* 26 lis 2015 13:31

    Zaworków? Takiej korekty jeszcze nie widziałem..

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. step3 #1866689 | 212.244.*.* 26 lis 2015 13:14

    Brawo !!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz