Biegasz, jeździsz rowerem, lubisz być eko? ZGŁOŚ SIĘ NA EKOSTART

2016-04-15 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-18 12:32:48)

Podziel się:

Wyjątkowe wydarzenie czeka wszystkich, którzy 22 maja zjawią się w Nowej Wsi w gminie Purda. Po raz pierwszy w sportowej rywalizacji zmierzą się tam biegacze i rowerzyści, a wszystko w atmosferze nie tylko pięknej przyrody, ale i rodzinnego festynu.

EkoStart Warmia i Mazury 2016, bo tak brzmi pełna nazwa zbliżającego się pikniku ekologiczno- sportowego, objął patronatem i dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Celem imprezy, która odbędzie się w jednym z piękniejszych krajobrazowo obszarów naszego regionu, jest popularyzacja aktywności fizycznej, pokazanie walorów przyrodniczych Warmii i Mazur, a także promowanie postaw proekologicznych.

Główne punkty zawodów to bieg na 10 kilometrów oraz wyścig rowerowy na dystansie 30 km. Obie trasy, zarówno dla rowerzystów, jak i biegaczy, będą wiodły malowniczymi drogami leśnymi. Aby wystartować w jednej bądź drugiej konkurencji, wystarczy zgłosić swój udział elektronicznie na stronie internetowej www.zmierzymyczas.pl. Choć impreza odbędzie się dopiero w drugiej połowie maja, to już teraz chęćudziału zgłosiło 130 zawodników, a zapisy wciąż trwają.

Dodajmy, że w zawodach wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która podpisze oświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu. W przypadku osób nieletnich wymagana będzie dodatkowo zgoda rodziców lub opiekunów. Ale nie tylko dla sportowych zmagań warto ten dzień zarezerwować na przybycie do Nowej Wsi. Prócz startu lub kibicowania zawodnikom na uczestników tej plenerowej imprezy czekają też inne atrakcje.

— Zapraszamy do przyjazdu całe rodziny. W miasteczku piknikowym, które powstanie z tej okazji, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród rozlicznych atrakcji będą minizawody drużynowe na krótszych dystansach, inne zabawy i konkursy oraz gry zręcznościowe. Liczymy, że w pikniku rodzinnym weźmie udział około tysiąca osób — mówi Tadeusz Ratyński, wiceprezes WFOŚiGW w Olsztynie.

- Program atrakcji towarzyszących zawodom prezentuje się bogato. Wszyscy, którzy lubią aktywność na świeżym powietrzu, chcą się dowiedzieć więcej
o ochronie przyrody, pobyć w niezwykle malowniczym terenie i przy okazji dobrze się bawić, powinni wręcz obowiązkowo wziąć udział w pikniku — do-
daje Mirosław Arczak ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Młyn, współorganizator imprezy.
Organizatorzy przewidują, że dzięki połączeniu dwóch popularnych dyscyplin: biegania i kolarstwa, w majowych zmaganiach w Nowej Wsi weźmie udział 150 rowerzystów i 250 biegaczy.
— Przy takim połączeniu konkurencji uczestnicy będą mogli wzajemnie sobie kibicować i wspólnie przeżywać sportowe emocje. Ze względu na chęć utrzymania przyjemnej i kameralnej atmosfery zawodów, wprowadziliśmy limit liczby uczestników, dlatego zachęcamy do szybkiego rejestrowania się na liście startowej — mówi biegacz Tomasz Domżalski.

O ile główne konkurencje, czyli bieg na 10 km i wyścig rowerowy na odcinku 40 km, wymagają od zawodników pewnej wprawy i kondycji, o tyle dla mniej zaawansowanych organizatorzy ekoStartu szykują wiele wyścigów na
krótszych dystansach, w tym różne zabawy dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami. Poza biegaczami i rowerzystami w Nowej Wsi pojawią się też specjaliści od nowych technologii wykorzystywanych w ochronie środowiska, szeroko pojętej ekologii, a także tajników aktywnego i bezpiecznego wypoczynku oraz zdrowego odżywiania. Fachowcy podzielą się swoją wiedzą podczas plenerowych wykładów oraz udzielą zainteresowanym bezpłatnych porad.

— Aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem zawodów, należy nie tylko zarejestrować się na wspomnianej stronie internetowej, ale też wnieść opłatę startową w wysokości 10 zł — przypomina Tomasz Domżalski, a Mirosław Arczak dodaje, że cała suma uzyskana z tych opłat zostanie oficjalnie przekazana podczas pikniku na rzecz Niepublicznej Szkoły
Podstawowej w Nowej Wsi. — Chcemy w ten sposób symbolicznie podziękować mieszkańcom za gościnę, a jednocześnie nieco poprawić tutejszym dzieciom warunki nauki i zabawy — tłumaczy.

Start głównych wyścigów zaplanowano na godz. 11:00, jednak warto przybyć
nieco wcześniej, aby zdążyć zapisać się do udziału w pozostałych równie atrakcyjnych rywalizacjach. Biuro zawodów będzie czynne od 8:30 do
10:30.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB