Smacznie w Ostródzie, czyli festiwal smaków i Karol Okrasa

2016-05-14 17:20:14 (ost. akt: 2016-05-16 11:08:37)

Autor zdjęcia: Monika Nowakowska

Podziel się:

Za nami I edycja „MAZURY HoReCa festiwal smaków”. Impreza odbyła się w Centrum Targowo–Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie. Była kuchnia tradycyjna, regionalna i lokalnych producentów żywności. Nie zabrakło też znanych kucharzy.

Prawie 120 wystawców, wielu zwiedzających i co w tym wydarzeniu najważniejsze - było smacznie. W sobotę w Ostródzie odbył się „MAZURY HoReCa festiwal smaków” połączony z imprezą plenerową oraz strefą Food Truck serwującą potrawy ze wszystkich zakątków świata. Podczas wydarzenia nie zabrakło konkursów zarówno dla profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów. Goście mogli zobaczyć jak wykonać pyszny deser lodowy „Zielona Budka Master Challenge”. W innym kucharze zajęli się drobiem.
Nie zabrakło też warsztatów gotowania. Chętni mogli się dowiedzieć, jak przygotowywać sushi czy upiec chleb. Wszyscy mogli też spróbować pierogów. Organizatorzy chcieli pobić rekord w największej liczbie osób jedzących jednocześnie te rarytasy i się udało! Dwa tysiące pierogów trafiło na talerze uczestników festiwalu smaków.
- Jest pysznie - zapewniała pani Ania z Olsztyna. - Interesuje mnie kuchnia regionalna, ta nasza z Warmii i Mazur. Przyjechałam poznać ofertę i popróbować tych smakołyków.
Nie zabrakło więc stoisk kiermaszowych, na których znalazły się nalewki, sery, kiełbasy, wędliny, ryby, chałwy, pieczywo, miód, oleje naturalne, naturalne soki, octy, przetwory warzywne. Na miłośników ryb czekała zupa rybna.