Nauticus Yacht Club Olsztyn. Od szkółki do Mistrza Europy

2016-05-24 12:00:00 (ost. akt: 2016-05-20 11:33:11)

Autor zdjęcia: Nauticus Yacht Club w Olsztynie

Podziel się:

Nauticus Yacht Club w Olsztynie od 10 lat szkoli żeglarzy. To właśnie z tego klubu wywodzą się Mistrzowie Polski w klasie L'equipe, Cadet i 29-er.

Pamiętam czasy, kiedy olsztyńskie Jezioro Ukiel (Krzywe) roiło się od żaglówek. Było biało od żagli na wodzie, potem przyszły czasy intenetu – dzieci zaszyły się w mieszkaniach przed komputerami, przystanie opustoszały – wspomina Mariusz Goryszewski, wicekomandor NAUTICUS Yacht Club Olsztyn. – Jednakże ostatnio, dzięki staraniom kadry NAUTICUS-a i samorządu miasta Olsztyn, który wybudował i wyposażył nowoczesną przystań Słoneczną Polanę, żaglówek z dziećmi i młodzieżą przybywa. To także zasługa świadomych wartości sportu rodziców. Olsztynianie są coraz bardziej aktywni i nie brakuje ich również w nowoczesnym Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Ukiel, gdzie mogą spędzić czas ze swoimi dziećmi. Do tego młodzież, która chce swoją przyszłość związać z żeglarstwem ma szansę uprawiać tę piękną dyscyplinę sportu od IV klasy szkoły podstawowej poprzez gimnazjum i liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Dzięki zaangażowaniu miasta w Szkołach Podstawowych nr 18 i 7 istnieją klasy o profilu żeglarskim i to jest powód do dumy. Dużą rolę w stworzeniu systemu sportowego szkolenia żeglarskiego w oparciu o Szkoły Podstawowe i Szkołę Mistrzostwa Sportowego odegrał Pełnomocnik Prezydenta ds. żeglarstwa Adam Liszkiewicz.

– Przy naszym klubie działa m.in. szkółka żeglarska, której celem jest ponowne rozbudzenie zainteresowania żeglarstwem wśród najmłodszych dzieci – mówi wicekomandor Goryszewski.
W szkółce dzieci uczą się podstaw żeglarstwa, zasad zachowania na wodzie. Kolejnym krokiem jest udział w wyścigach. W trakcie szkolenia wyławiani są najzdolniejsi żeglarze, którzy mają możliwość przejścia do klas regatowych Optimist, Laser, L'Equipe, 420, 29-er.

Zdrowie, zaradność i współpraca
Nauka żeglowania nie tylko rozwija fizycznie i hartuje ciało, ale przede wszystkim wykształca w młodych ludziach umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczy radzenia sobie z sukcesami, ale i z porażkami. Do szkółki przyjmowane są dzieci w wieku od 6 lat do 9 lat. Latem zajęcia odbywają się na Przystani Słoneczna Polana, OSiR, gdzie Nauticus YC ma swoją siedzibę, zaś od jesieni do wiosny w obiektach Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J.Rusieckiego w Olsztynie.
– Serdecznie dziękuję pani Helenie Rusieckiej, Dyrektor Generalnej i panu Adamowi Sawickiemu, Dyrektor Centrum Zdrowia i Sportu za podjęcie z nami współpracy i udostępnianie obiektów uczelni. To dla nas bezcenne wsparcie – mówi Mariusz Goryszewski.

Na początek półkolonie
W czasie wakacji w klubie prowadzone są półkolonie żeglarskie.
– To świetny sposób na wypoczynek, a jednocześnie nabywanie nowych umiejętności – zapewnia Mariusz Goryszewski. – Zajęcia zaczynają się o 8 rano, a kończą po 16. W tym czasie dzieci żeglują na „optymistkach”, kąpią się w jeziorze, grają w gry zespołowe. Zajęcia odbywają się na terenie Przystani Słoneczna Polana, w razie załamania pogody korzystamy z obiektów OSW – m.in. basenu, sali gimnastycznej. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwa ratownik, zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy żeglarstwa. Serdecznie zapraszam do skorzystania z tej formy aktywnego wypoczynku – dodaje.

Jak zacząć
Nauticus Yacht Club Olsztyn nad Jeziorem Krzywym/Przystań Słoneczna Polana,
ul. Sielska 38, 10-083 Olsztyn
e-mail: biuro@nauticus.pl
tel. kom.: 601 872 889
www.nauticus.pl
Profil na Facebooku - kliknijKomentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB