Wodne szaleństwo ze zdrowym rozsądkiem

2016-07-10 19:35:06 (ost. akt: 2016-07-10 19:45:08)

Podziel się:
Regaty organizowane są dla jachtów kabinowych balastowych i balastowo-mieczowych

Regaty organizowane są dla jachtów kabinowych balastowych i balastowo-mieczowych

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

Spływy kajakowe, rejsy pod żaglami, szaleństwo na nartach czy skuterach wodnych dostarczają niezapomnianych wrażeń. Zadbajcie o to, by były to tylko przyjemne wrażenia. Zwłaszcza że wraca słońce...

W kajaku

• Kapok to nie poduszka pod plecy, ale gwarancja bezpieczeństwa, gdy kajak się wywróci

• Dziecko w kajaku? Czemu nie. Pamiętaj tylko o zasadzie, w razie wypadku jeden dorosły jest w stanie ratować tylko jedno dziecko.

• Nigdy nie pływaj samotnie. W razie wypadku będziesz potrzebować pomocy.

• W nocy śpimy, nie pływamy. Po ciemku udzielenie pomocy jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

• Piwko w kajaku? Zapomnij! Po alkoholu spowolni twoje reakcje i przyspieszy utratę ciepła.

• Na wodzie nie ma demokracji. Wybierzcie szefa wyprawy, którego w razie wypadku będzie słuchać reszta.

• Rejs w nieznane wydaje się romantyczny, szalony? Zapomnijcie o filmach przygodowych i dobrze poznajcie trasę przed wypłynięciem. 

• Przed wyruszeniem w trasę sprawdź prognozę pogody. Jeśli na środku dużego jeziora złapie cię burza, nie uciekniesz.

• Ustępuj z drogi większym jednostkom pływającym. Zachowuj zawsze duży odstęp od statków, barek, promów.

• Nie zapomnij o szczelnie zapakowanej apteczce
Na jachcie

• Przed wyjściem w rejs:
— Pierwsze, co musimy zrobić, to dokładnie obejrzeć jacht i jego wyposażenie, w tym apteczkę. Wszystkich członków załogi należy też wyposażyć w kapoki. To jest też czas na ustalenie zasad postępowania w razie wypadku oraz przywiązanie rzeczy znajdujących się na pokładzie do stałych elementów żaglówki. Sprawdź prognozę pogody, pamiętając że na jeziorze wieje mocniej niż w porcie.


Podczas rejsu:

• Poruszaj się ostrożnie, przy przechyle i kołysaniu ryzyko poślizgnięcia wielokrotnie się zwiększa. Pamiętaj o zasadzie „jedna ręka dla jachtu, druga dla ciebie”. Nie wystawiaj rąk, ani innych części ciała za burtę, jakiekolwiek zderzenie może je poważnie uszkodzić. Dbaj o klar, czyli porządek na pokładzie. Zaplątanie się w liny może sprawić, że znajdziesz się za burtą. Obserwuj wszelkie zmiany pogody. Wszystkie usterki i awarie usuwaj zaraz po zauważeniu, bo od sprawnego sprzętu zależy twoje bezpieczeństwo.


Przy zawijaniu do portu:

• Podczas podchodzenie do kei nigdy nie skacz z cumę w ręku. Zaplątanie dłoni w linę skończy się kąpielą uderzeniem w kant nabrzeża, wyhamowaniem jachtu na własnym grzbiecie lub wszystkim naraz. Zadaniem sternika jest tak podejść do kei, aby człowiek obsługujący cumy mógł bezpiecznie zejść na ląd. W sytuacjach awaryjnych nie odpychaj się rękami od sąsiednich jachtów. Jeżeli już musisz to robić, to użyj do tego bosaka lub odbijaczy. I pamiętaj, lepiej strzaskać listwę odbojową niż kończynę.Na nartach

Pamiętaj o piance, która nie pozwoli ci się wyziębić i zapewni uczucie komfortu. Gotowi do startu? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nartami wybierz wyjście z wody, a nie z pomostu czy motorówki. W razie niepowodzenia jedynie opijesz się wody. Nie zapomnij o kapoku i odstępie od kąpiących się. I ostatnia rada, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc chce się pływać szybciej, ale nie zapominaj, że maksymalna holowanego to 30-40 km/hNa skuterze

Skutery wodne stanowią coraz popularniejszy rodzaj rozrywki nad wodą. Ważne, by była to bezpieczna rozrywka. Zanim więc wyruszysz na wodę, poznaj zasady działania skutera, dowiedz się, co zrobić, by przyspieszyć, zwolnić, zakręcić. Pamiętaj, że skuter nie ma hamulców i nie zatrzymuje się od razu. Zadbaj też o właściwy strój. Kamizelka asekuracyjna jest obowiązkowa, a dobrą praktyką jest też stosowanie pianki chroniącej przed wychłodzeniem organizmu. Gdy upadniesz, wchodź na skuter tylko od rufy. I pamiętaj, że aby prowadzić skuter musisz mieć patent sternika motorowodnego. A kultura i zasady bezpieczeństwa wymagają pływania z daleka od kąpielisk.

Pływające zabawki
Na wielu plażach można zobaczyć pływające banany itp. pontony, na których szaleją turyści. Masz ochotę do nich dołączyć? Zanim wypłyniesz, zadaj o to, by obsługa poinstruowała cię, jak masz się zachować, wyposażyła cię w kapok i co ważne, ktoś z obsługi musi być obecny również podczas przejażdżki, a nie udzielać porad z brzegu.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB