Rowerowa Obwodnica Olsztyna (16): wokół jeziora Wadąg

2016-09-21 11:00:00 (ost. akt: 2018-08-29 11:17:52)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Plan był ambitny. Przejechać jak najbliżej brzegu wzdłuż jeziora Wadąg. Plan wziął w łeb. Winne: aronie.

Tak, bez wyraźnego motywu, naszło mnie na Wadąg. Zachciało mi się objechać to przepięknie niedostepne jezioro, a przy okazji zahaczyć o kościół św. Wawrzyńca w Barczewku. Długość trasy +/- 35 km.


1. Szpital Pulmonologiczny (Olsztyn) - Słupy: 0-8 km

Startujemy na pętli autobusowej przy Szpital Pulmonologicznym. Dzisiaj mało już kto pamięta, jak brzydko ta placówka kiedyś się nazywała: szpital przeciwgruźliczy. Ostatnio badano mnie tam na okoliczność bezdechu sennego. Pobyt tam miło sobie wspominam.

Jedziemy do Wadąga biegnącą obok drogi ścieżką. To dobra okazji, żeby powiedzieć skąd wzięła się ta nazwa oznaczająca jednocześnie jezioro, rzekę i wieś. Po raz pierwszy nazwę rzeki zapisano w połowie XIV wieku jako Wadangenvlys, jeziora i wsi jako Wadangen. Nazwa pochodzi ze stropruskiego "Wadangis", co oznaczało jezioro mające liczne zatoczki lub krętą rzekę.

Za mostem na Wadągu skręcamy na Myki. Jedziemy asfaltem. Kiedy ten się skończy, możemy podjechać prosto (100 metrów) nad jezioro Wadąg. Brzeg jest tam jednak stromy, plaża zarośnięta trzciną, a ogrodzenie pola wchodzi w jezioro. Szkoda czasu.

Zatem zamiast jechać prosto przy pięknym warmińskim domu skręcamy w lewo i jedziemy polną drogą. Po drodze mijamy pamiątkę po czyiś pięknych, zapewne romantycznych planach, które dzisiaj pochłaniają chwasty.


Polna droga Myki - Słupy100, może 200 za prowadzącą donikąd bramą skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż pola. Kiedy wjedziemy do lasku znowu skręcamy w prawo i mamy dla siebie całkiem fajną plażę z ładnym widokiem na Wadąg ( 495 hektarów powierzchni, 19 km stromej z reguły linii brzegowej, w jeziorze wspaniałe sumy i sandacze).Po powrocie jedziemy w stronę lasu. I potem cały czas prosto, aż miniemy jaz i jakieś dziwne, ogrodzone instalacje. Wtedy skręcamy w prawo. Pchamy rower pod górkę. Tam skręcamy w prawo i po jakiś 10 metrach w lewo. Po chwili wyjeżdżamy w Słupach, tuż przed kościołem.

2. Słupy - Barczewko: 8-14 km.
Słupy to stara, warmińska wieś. Nie czuć tego jednak. Jedziemy zatem dalej asfaltem w stronę Barczewka. Po jakiś 3,5-4 kilometrach możemy zjechać na plażę (w prawo przy 2 znakach zakazu zatrzymywania się i postoju).

Docieramy do Barczewka. We stoi wsi stoi bardzo klimatyczny kościół z II połowy XVI wieku, przebudowany w latach 1889-1893. Przy drodze na Gady cmentarz, na którym zachowało się nieco warmińskich grobów.


Cmentarz w Barczewku, grób z 1919 roku.

I teraz będzie o aronii. Otóż planowałem sobie przedrzeć się z Barczewka do Szypr wzdłuż jeziora, jakimiś szutrami i tajemniczymi ścieżkami. Ale umówiony byłem na zbieranie aronii z moją szlachetna małżonką. A wcześniej zmirężyłem za dużo czasu krążąc po leśnych ścieżkach. Zatem pozostał asfalt.

3. Barczewko - Szypry: 14 - 25 km.
Droga do Łęgajn przezacna. Po drodze miła plaża nad jeziorem Linowskim.

Droga Barczewko - Łęgajny

Mijamy Łęgajny, przecinamy przejazd kolejowy i skręcamy w prawo. Po 2,5 km. skręcamy w nieoznakowaną leśną drogę (przed zjazdem do Nikielkowa). Jedziemy cały czas prosto. Na dużym skrzyźowaniu leśnych dróg skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż jeziora, jakieś 100 metrów od jego stromych brzegów, które nie zachęcają do kapieli.

4. Szypry - Szpital Pulmonologiczny 25-33
Szypry to był kiedyś ośrodek wypoczynkowy pełną gębą. Teraz to letniskowa osada, która ma ledwie kilku stałych mieszkańców.
Mijamy domy stojące wzdłuż drogi i wyjeżdżamy z Szypr. Po chwili dojeżdżamy do rozjazdu i jedziemy na prawo. Wyjeżdżamy przy kapliczce w Zalbkach.

Wadąg widziany z mostu w Zalbkach
Stamtąd kierujemy się w strone Myk, a potem szpitala.

Trasa przejechana 17.09.2016

Inne trasy: ] kliknij tutaj

Igor Hrywna

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. klimat #2071799 | 212.160.*.* 23 wrz 2016 12:19

  Klimatyczny, z jakimś fajnym klimatem. To odniesienie do nastroju a nie pogody: klimatyczne miejsce: fakjne miejsce z tyum czymś, np. klimatyczna knajpa....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ciemnogród #2070843 | 79.185.*.* 22 wrz 2016 08:43

  A co to jest "Kościół klimatyczny"? A może autor się przejezyczył?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Laco #2070761 | 89.228.*.* 21 wrz 2016 23:26

  Moim zdaniem nie ma takiej drogi blisko wzdłuż brzegów całego jeziora. Trasa opisana tutaj jest optymalna. Są tylko kawałki które można przejechac np w okolic Slup

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Praktyk #2070668 | 188.146.*.* 21 wrz 2016 20:45

  Jest bardzo fajna droga wokół jeziora Wadąg. Trzeba się trochę przygotować . Jej długość to 22 km. Rowerem jest ok.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz