Choć mróz, z kanapy się rusz!

2017-01-09 09:14:20 (ost. akt: 2017-01-09 12:11:30)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Co trzeci Polak rusza się za mało albo wcale. Wstań z kanapy i się rusz! Dla zdrowia i lepszego samopoczucia!

Marcin Konieczny, biegacz z Olsztyna, jest zdania, że z ćwiczeniami jest trochę jak z leczeniem alkoholika. Niby wszyscy wiedzą, że trzeba, ale zmusić człowieka się nie da. Marcin dziesięć lat temu poszedł pobiegać pierwszy raz po długiej przerwie. Niedługo potem został mistrzem świata w triathlonie na morderczym dystansie Ironman (3,86 km pływanie, 180,2 km jazda na rowerze i 42,195 km bieg). Przekonuje, że warto się ruszać.

— Lepiej się wygląda, człowiek lepiej się czuje. Ma to podstawy zarówno fizjologiczne, czyli wydzielanie endorfin, jak też psychologiczne, bo zwiększa się poczucie własnej wartości — przekonuje triathlonista, którego w niedzielę spotkaliśmy na treningu.
Marcin jest zdania, że każda motywacja jest dobra. Jedni ćwiczą, bo grozi im choroba, innych zmotywuje pozytywna rywalizacja.
— Odkąd ćwiczę, zmieniło się moje podejście do życia. Jestem lepiej zorganizowany, nie tracę czasu na głupoty, poznałem wielu fantastycznych ludzi. No i zrzuciłem parę kilo – śmieje się Konieczny.

Nie każdy musi zdobywać medale. Warto poszukać takiej aktywności, która sprawi nam przyjemność. W końcu nie wszyscy mają ochotę na mordercze treningi. Można poszukać czegoś łagodniejszego. Na przykład pójść na kurs jogi.
— Nasze ciała przez setki tysięcy lat były w ciągłym ruchu, to nasza naturalna potrzeba — przekonuje Justyna Cilulko-Dołęga, instruktorka jogi z Olsztyna. Joga nie tylko utrzyma ciało w dobrej formie, ale też zrelaksuje. To pierwszy krok do pozbycia się bólu i być może początek zdrowego, aktywnego życia. O ile oczywiście wstaniemy z kanapy.

Z badań niestety wynika, że sport lubimy przede wszystkim oglądać w telewizji. Zaledwie 18 proc. Polaków realizuje minimum aktywności fizycznej zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. Panie są jeszcze bardziej niechętne aktywnemu wypoczynkowi: wśród kobiet w wieku 15-69 lat zaledwie 15,5 proc. deklarowało w 2015 roku aktywność fizyczną. U mężczyzn było nieco lepiej: od czasu do czasu rusza się 21 proc. z nich.

Wymagania nie są wygórowane: Światowa Organizacja Zdrowia zaleca umiarkowany wysiłek fizyczny przez 150 minut lub intensywny przez 75 minut w tygodniu. Tymczasem z niezależnych badań przeprowadzanych w ostatnich latach wynika, że od 36 do 44 proc. Polaków w wieku od 18 do 64 lat prawie się nie rusza.
Katarzyna Guzewicz
Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB