15 kroków do planowania posiłków

2017-03-21 16:00:00 (ost. akt: 2017-03-21 16:26:09)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Te proste wskazówki ułatwią Ci realizowanie założeń żywieniowych! Spróbuj z nich skorzystać! Radzi Natalia Ulewicz, dietetyk kliniczny.

1. Ustal liczbę posiłków – taką, którą będziesz jadać każdego dnia. Kluczowym jest to, aby codziennie jadać tą samą liczbę posiłków rozłożonych równomiernie w ciągu dnia.
2. Rozpisz jadłospis – wypisz co będziesz jeść i gotować, najlepiej zaplanować posiłki szczegółowo na 7 dni z góry, łatwiej będzie Ci zorganizować potem zakupy i zadbać o różnorodność w Twoim planie żywienia.
3. Zrób listę zakupów – kup najważniejsze produkty, tak aby niczego nie zabrakło oraz aby niczego nie marnować. Dzięki takiej liście unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów.
4. Warzywa – objętościowo mają zajmować największą część na talerzu, dlatego nie zapomnij o kupieniu sporej ilości, ale najlepiej na świeżo, aby się nie zmarnowały.
5. Myj dokładnie warzywa i owoce, nawet te paczkowane, które teoretycznie są gotowe do użycia.
6. Kilka razy w tygodniu upiecz mięso na kilka dni, tak samo rób z warzywami np. kalafior, brokuł, brukselka, bataty, ugotuj na parze na kilka dni.
7. Jedz śniadanie codziennie, do 30-40 minut od przebudzenia
8. Nie postrzegaj jedzenia w kategoriach śniadanie, obiad czy kolacja, tylko składników odżywczych jakie da Ci posiłek
9. Zapisuj posiłki i prowadź dziennik żywienia skrupulatnie.
10. Pij minimum 8 szklanek wody każdego dnia
11. Posiłki jedz w spokoju, unikaj jedzenia w stresie lub jedzenia szybko i następnie zajmowania się zupełnie czym innym.
12. Dokładnie czytaj składy gotowych produktów, unikaj cukru, utwardzonych tłuszczów roślinnych, słodzików, konserwantów i sztucznych barwników.
13. Gotuj na zapas, możesz ugotować dzień wcześniej i tak przygotowane posiłki zapakować w pojemniki na drugi dzień, to ułatwi Ci start.
14. Używaj szklanych lub ceramicznych pojemników, unikaj plastików
15. Ugotuj mięsny lub warzywny bulion, na kilka dni, ułatwi Ci to tworzenie pełnowartościowych zup.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB