Taki turniej trzeba zobaczyć

2017-05-17 12:00:00 (ost. akt: 2017-05-16 14:43:00)

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Podziel się:

Beach handball będzie kolejną dyscypliną sportową, która przez Stare Jabłonki ma trafić na salony sportowe. 10 i 11 czerwca zagrają tam najlepsi w Polsce i Europie.

Przed 20 laty nad jeziorem Szeląg Mały w Starych Jabłonkach rozgrywane były pierwsze w kraju turnieje siatkówki plażowej. Ranga imprez organizowanych na obiektach Hotelu Anders z roku na rok szła w górę. Od mistrzostw Polski, przez młodzieżowe mistrzostwa Europy, kolejnym krokiem były turnieje World Tour, które ewoluowały do zawodów z cyklu Grand Slam. Lata pracy zwieńczyły mistrzostwa świata. Później siatkarski Puchar Świata przeniesiony został do Olsztyna.
Teraz na horyzoncie pojawiła się nie mniej widowiskowa dyscyplina sportu, która zabiega o znalezienie się w gronie dyscyplin olimpijskich. Mowa o plażowej piłce ręcznej, w której od dekady odbywa się rywalizacja o mistrzostwo Polski. Kilka razy polscy specjaliści od beach handballa gościli już na plaży w Starych Jabłonkach, no i ta odmiana szczypiorniaka porwała kibiców.

Piłka ręczna plażowa to bardzo atrakcyjna i efektowna dyscyplina sportu. Spotkania trwają 2x10 minut. Zwycięzca każdej z połów zdobywa po punkcie, czyli mecz może zakończyć się wynikiem 2:0, 0:2 lub 1:1. W przypadku tego ostatniego rezultatu zarządzana jest seria rzutów karnych tzw. shoot out. Podobnie jak w przypadku goli zdobywanych w meczu karniaki również punktowane są w zależności od atrakcyjności ich wykonania. Jeżeli na przykład zawodnik zdecyduje się na rzut z obrotem w powietrzu, wówczas sędziowie mogą trafienie wycenić na dwa punkty.

Już za kilka tygodni beach handball powróci na plażę nad Szelągiem Małym. Główne wydarzenia, czyli turniej eliminacyjny mistrzostw Polski, zaplanowane są na sobotę i niedzielę (10-11 czerwca). Ale czerwcowe święto beach handballa w Starych Jabłonkach rozpocznie się już dzień wcześniej.
— Jednym z naszych celów jest wypromowanie plażowej piłki ręcznej w Polsce — mówi Tomasz Dowgiałło, prezes Grupy Anders. — Dlatego w piątek (9 czerwca — red.) planujemy rozegranie turnieju drużyn młodzieżowych z naszego regionu. Jeszcze zastanawiamy się nad formułą i kategorią wiekową.
A już podczas turnieju głównego w Starych Jabłonkach zawodnicy będą rywalizowali na dwóch boiskach. Przy głównym stadionie staną trybuny, na których będzie około 600 miejsc siedzących. Tradycyjnie o dobrą zabawę zadbają didżeje i konferansjerzy. A o podniebienia gości zadbają szef kuchni Hotelu Anders Dariusz Struciński i jego ekipa.

Podczas turnieju w Starych Jabłonkach planowany jest udział ośmiu drużyn męskich i tyluż żeńskich. To ma być minimum, jednak organizatorzy przygotowani są na większą liczbę uczestników
— Nasz turniej będzie okazją do zdobycia punktów klasyfikacyjnych do finału mistrzostw Polski, które w tym roku rozegrane zostaną w Warszawie — dodaje Tomasz Dowgiałło. — Swój udział zapowiedziało też kilka reprezentacji narodowych, dla których nasz turniej będzie ostatnią okazją do sprawdzenia formy przed mistrzostwami Europy w Chorwacji. Zależy nam też na uczestnikach z regionu, dlatego prowadzimy rozmowy, żeby zaprezentowały się połączone siły Warmii Olsztyn i Orkana Ostróda. Pracujemy nad tym, żeby było to naprawdę dobre wydarzenie sportowe na wysokim poziomie. Warto już sobie zarezerwować wolny weekend, wstęp na naszą imprezę będzie wolny.
Plażowa piłka ręczna będzie jedną z dyscyplin podczas World Games (Igrzyska Dyscyplin Nieolimpijskich), które latem rozegrane zostaną we Wrocławiu.
mart

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB