Pamiętajmy, sport to zdrowie!

2017-05-27 12:00:00 (ost. akt: 2017-05-29 11:51:58)
Gustaw Marek Brzezin- Marszałek województwa

Gustaw Marek Brzezin- Marszałek województwa

Podziel się:

Moda na sport, która zapanowała wśród gwiazd, celebrytów, ludzi znanych z mediów zachęca młodych ludzi do aktywności — uważa marszałek Marek Gustaw Brzezin. Rozmawiamy z nim o znaczeniu sportu dla naszego zdrowia i wkładzie samorządu.

Aktywny tryb życia staje się coraz bardziej popularny. Potwierdzają to badania, ale też codzienne obserwacje podczas spacerów po parku czy odwiedzin na sportowych obiektach. Czy zatem mamy do czynienia tylko z modą czy też to konsekwencja powstawania nowej, atrakcyjnej infrastruktury i lepszych możliwości uprawiania wielu dyscyplin? Od lat wspieraniem organizacji sportowych oraz tworzeniem warunków do uprawiania sportu zajmuje się samorząd województwa. Rozmawiamy o tym z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem.

— Panie marszałku, władze regionu na ogólnie rozumiany sport przeznaczają rocznie ponad 5 mln zł. Dostrzega pan efekty tych nakładów?

— Jasne, ruszamy się i mam na myśli nie tylko rekreację czy spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób systematycznie uprawia jakąś dyscyplinę, czasem nie tylko jedną. Z pewnością jest to efekt wyższej świadomości zdrowotnej i dbałości o jakość życia.
Równie ważne są inwestycje w infrastrukturę sportową, na które systematycznie przeznaczamy znaczne środki oraz dobre wzory, z którymi obcujemy podczas dużych i atrakcyjnych imprez sportowych, odbywających się licznie na Warmii i Mazurach.

— W dzieciństwie chodził pan na wuef. Czy migał się pan od ćwiczeń? Część młodzieży chętnie się rusza, ale z drugiej strony mamy falę zwolnień z tych lekcji i coraz więcej dzieciaków z nadwagą.

— Wcześniej wiele pokoleń młodych ludzi po prostu nie wyobrażało sobie dnia bez szaleństwa na podwórku. Wiele dzieci na wsiach po szkole po prostu ciężko pracowało, pomagając rodzicom w gospodarstwie. Komputerów nie było, telewizja mało nas interesowała.
Oczywiście wiem, że teraz jest inaczej, ale nie warto rezygnować z aktywności. Dlatego samorząd województwa już kilka lat temu poprał akcję „Stop zwolnieniom w WF-u”, dostrzegając, że rośnie liczba uczniów korzystających ze zwolnień lekarskich, niekoniecznie ze względów zdrowotnych.

— To może przynieść skutek?
— Chodzi nie tyle o dotarcie do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców, bo to się zwykle dzieje za ich zgodą. Warto mieć świadomość, że skutki braku aktywności w dzieciństwie będą nieść konsekwencje w całym dorosłym życiu. Takie dzieci nie nabiorą też nawyku ćwiczenia.
Moda na sport, która zapanowała wśród gwiazd, celebrytów, ludzi znanych z mediów, i też bez względu na ich wiek, zachęca młodych ludzi do aktywności. Tym razem więc trendy promowane przez gwiazdy mogą przynieść dobre efekty. Liczę na to.

— A co pan myśli o aktywności ludzi dojrzałych?
— W pokoleniu 45+, a nawet mocno powyżej, rośnie liczba osób aktywnych. Z pewnością jest to nie tylko dbałości o jakość życia, ale też społecznej potrzeby przebywania w ciekawym, energicznym towarzystwie. Jakoś tak jest, że w dobrym towarzystwie chętniej działamy.
Warto więc wciągać do aktywności żonę, męża, rodziców, dziadków. Czerpię wielką przyjemność, kiedy widzę całe rodziny, często wielopokoleniowe na rowerach, na spływach kajakowych czy żaglach, nawet podczas nordic walking.
Już spacer na świeżym powietrzu daje sporą dawkę endorfin. Sport to najprostsze narzędzie, które pozwala nam samodzielnie dbać o jakość i długość naszego życia. Warto o tym pamiętać.
wim

Nie jest żadną tajemnicą, że w zachowaniu zdrowego ciała ważną rolę odgrywa ruch i aktywność fizyczna. Dlatego tak niezbędne jest kształtowanie odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat. Dlatego też my namawiamy młodzież do aktywności. Po też wystartowaliśmy z naszą akcją „Ćwicz na zdrowie”, podczas której w szkołach w powiecie olsztyńskim przeprowadzaliśmy treningi z piłkarzami ręcznymi Warmii Traveland Olsztyn. Organizatorzy akcji "Ćwicz na zdrowie": Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej, Fit nie Fat

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB