W Olsztynie młodzi szabliści walczą o medale

2017-06-10 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-10 08:56:02)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Hajduczek Olsztyn

W sobotę i niedzielę w Olsztynie odbędą się mistrzostwa młodzików w szabli. Gospodarze imprezy, zawodnicy Hajduczka, mają nawet kilka poważnych medalowych szans.

Zawodów szermierczych tej rangi jeszcze w Olsztynie nie było. Do walki o tytuły najlepszych w kraju młodzików przystąpi ponad 150 dziewcząt i chłopców. Uczestnicy mistrzostw w sobotę będą walczyli o medale w rywalizacji indywidualnej, a w niedzielę drużynowej. Organizatorem imprezy jest Uczniowski Klub Sportowy Hajduczek, na czele z jego trenerem Adamem Sobczykiem, inicjatorem restauracji (po wielu latach) tej sportowej specjalności w Olsztynie.
— Cieszę się, że wreszcie udało się nam przeprowadzić u siebie centralną imprezę szermierczą — powiedział animator olsztyńskiej szermierki. — Będziemy podwójnie szczęśliwi, gdy przyjdą oglądać nasze zawody olsztyńscy kibice. Zapraszamy wszystkich serdecznie. Nie zabraknie emocji i to nie tylko dlatego, że mamy w tych mistrzostwach szanse medalowe. Po prostu warto zobaczyć w akcji młodych szermierzy. Jednak gdyby nie pomoc Urzędu Miasta, na czele z prezydentem Piotrem Grzymowiczem, oraz Urzędu Marszałkowskiego i Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu, no i rodziców naszych zawodników, to nie podjęlibyśmy się organizacji tak ważnych zawodów — podkreślił Adam Sobczak.
Szkoleniowiec Hajduczka dodał, że pomoc rodziców była tak duża i wszechstronna, że w okresie poprzedzającym zawody miał czas na zajmowanie się wyłącznie przygotowaniem swoich podopiecznych do tych zawodów pod względem sportowym i mentalnym.
Krzysztof Kozłowski jest ojcem 14-letniego Piotra i 12-letniej Anieli. Rodzeństwo od kilku lat uczęszcza na zajęcia prowadzone przez trenera Sobczaka.
— Szukaliśmy dla nich jakiejś indywidualnej dyscypliny sportu, no i wybraliśmy szermierkę w Hajduczku — tłumaczył pan Krzysztof. — Pewnie dobrze trafiliśmy, bo obecnie nie wyobrażają sobie innego sportu. To świetnie, że te mistrzostwa mamy w Olsztynie. Od kilku lat klub chciał je organizować, ale Związek nie wyrażał zgody. W tym roku wreszcie się udało, pewnie głównie dlatego, że w ostatnim okresie nasi młodzicy stanowią krajową czołówkę. W rankingu młodziczek pierwsza jest Klaudia Malgren, a drugim młodzikiem jest Filip Kusak. Powierzenie Hajduczkowi tych mistrzostw nie jest więc przypadkowe — podkreślił Krzysztof Kozłowski.
Natomiast zapytany o szanse swoich pociech, odpowiedział... dyplomatycznie: — Na wynik w szermierce składa się wiele czynników, dyspozycja dnia, wytrzymałość, czyli kondycja, podejście mentalne itp. Nie sposób więc teraz cokolwiek przewidzieć, jeżeli chodzi o Piotra i Anielę. Mam nadzieję, że nie zawiodą nas Klaudia i Filip, ale biorąc pod uwagę to, co powiedziałem, to w szermierce nie ma nic pewnego. Nie ukrywam jednak, że mamy apetyt na złoto w drużynie dziewcząt i na co najmniej brąz chłopców. W obu tych zespołach będą Piotr i Aniela, a drużyna składa się z czterech osób, w tym jeden rezerwowy — poinformował na koniec Krzysztof Kozłowski.
Mistrzostwa zostaną przeprowadzone w sali gimnastycznej V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Krasickiego 2. Szkoła dysponuje dużą salą o wymiarach 24x48 m, więc z powodzeniem zmieści się w niej plansza szermiercza mająca 17 m długości. Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę o godz. 10.45. Rywalizacja drużynowa rozpocznie się w niedziele o godz. 10. lech

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB