Poczuj się cudownie na Warmii i Mazurach

2017-11-15 17:00:31 (ost. akt: 2017-11-15 17:56:57) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: arch. Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Warmia i Mazury to unikalny w skali Europy region, który mieszkańcom i gościom zapewnia niepowtarzalne przeżycia i emocje. Warto odkrywać jego piękno, cuda natury oraz tajemnice historii i dzielić się swoimi wrażeniami z najbliższymi.

Większą część tego regionu Polski zajmuje obfitujące w malownicze akweny Pojezierze Mazurskie. To ono w 2011 roku znalazło się pośród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie w międzynarodowym plebiscycie szwajcarskiej Fundacji New7Wonders na 7 Nowych Cudów Natury.

Cuda przyrody na każdym kroku
W całym regionie jest blisko 3000 jezior, w tym najdłuższe - Jeziorak – 27,5 km oraz dwa największe w kraju: Śniardwy i Mamry. Rozbudowane kompleksy obu ostatnich, połączone siecią kanałów z innymi akwenami, tworzą jedyny w swoim rodzaju, niezwykle lubiany przez żeglarzy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Bardzo malowniczym zbiornikiem wodnym jest też Zalew Wiślany, połączony bezpośrednio z Morzem Bałtyckim. Wszystko to stanowi znakomite zaplecze do korzystania z wszelkich form rekreacji nad wodą i na wodzie.
Innym bogactwem regionu są lasy, zajmujące ponad 30 proc. jego powierzchni. W leśnych ostępach, oprócz popularnych gatunków zwierzyny, można spotkać również tak rzadkie, jak: żubr, ryś, wilk, bóbr czy wydra.
Niepowtarzalne walory przyrodnicze regionu zaowocowały objęciem jego najcenniejszych terenów ochroną w ramach 8 parków krajobrazowych i ponad 100 rezerwatów.

Imponujące ślady przeszłości
Z cudami natury harmonijnie współgra bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe Warmii i Mazur. Wieki skomplikowanych dziejów pozostawiły tu mnóstwo zabytków. Na szczególną uwagę zasługują gotyckie zamki i kościoły, wznoszone w Średniowieczu z czerwonej cegły. Unikatem na skalę światową jest łączący obie te funkcje zespół warownego Wzgórza Katedralnego we Fromborku.
Jedna z największych bitew średniowiecza rozegrała się w granicach regionu – w 1410 roku pod Grunwaldem. Coroczna inscenizacja bitwy należy do największych tego typu wydarzeń na Starym Kontynencie. Uczestniczy w niej blisko 2000 rekonstruktorów z wielu krajów, a ich wyczyny obserwuje 70-80 tysięcy widzów.
Rekonstruktorzy historyczni ścierają się również podczas inscenizacji bitew toczonych przez wojska napoleońskie na początku XIX w., a także walk z czasów I i II wojny światowej. Budowlami militarnymi, które odegrały istotną rolę w trakcie tych dwóch ostatnich są m.in. odpowiednio: Twierdza Boyen w Giżycku oraz wojenne kwatery nazistowskie w Gierłoży czy Mamerkach.
W minionych wiekach na Warmii i Mazurach żyły wybitne osobistości, zasłużone dla światowej nauki i kultury, m.in. astronom Mikołaj Kopernik oraz filozofowie Immanuel Kant i Johann Gottfried Herder.

Można wypoczywać na różne sposoby
Innego rodzaju pamiątką przeszłości regionu jest niepowtarzalna kuchnia, której dania znajdują licznych wielbicieli. Lokale oferujące specjały przyrządzone z lokalnych, naturalnych składników, zrzeszone są w Sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Aktywni turyści znajdą w regionie liczne szlaki – drogowe, rowerowe, piesze, kajakowe, żeglarskie – dzięki którym będą mogli poznawać piękno przyrody i walory kulturowe, a jednocześnie uprawiać ulubioną formę rekreacji. Wiele możliwości znajdą tutaj dla siebie także miłośnicy jazdy konnej, nurkowania czy sportów zimowych. Jedynym w swoim rodzaju szlakiem wodnym jest Kanał Elbląski, będący zabytkiem hydrotechniki z unikalnym na skalę światową systemem pochylni dla statków czy jachtów, pozwalającym na pokonywanie ponad 100 m różnicy wysokości. Miłośnicy dawnej techniki mogą przejechać się również Ełcką Koleją Wąskotorową. Spośród szlaków kajakowych największą popularnością od lat cieszy się mazurska rzeka Krutynia (około 100 km). Ale niezwykłe przeżycia podczas spływu zapewnią też inne naturalne, malownicze rzeki Warmii i Mazur, często przepływające przez liczne jeziora.

Wciąż dzieje się coś ciekawego
Oprócz wspomnianych rekonstrukcji historycznych bitew w regionie corocznie odbywa się mnóstwo interesujących imprez atrakcyjnych dla turystów. Spośród wydarzeń sportowych warto wspomnieć o tych, które mają już rangę światową, np. zawody Pucharu Świata w siatkówce plażowej w Olsztynie (FIVB Beach Volleyball World Tour) czy samochodowy Rajd Polski w Mikołajkach. Rzesze chętnych przyciągają rajdy motocrossowe, rowerowe, regaty żeglarskie czy zawody triathlonowe. Miłośnicy muzyki bawią się na licznych festiwalach, prezentujących pełen wachlarz stylów (country, blues, jazz, rock, reggae, poezja śpiewana, muzyka organowa). Smakosze chętnie uczestniczą w cyklu letnich festiwali kulinarnych.

Dla każdego coś dobrego
Aby zapewnić turystom jak najlepsze warunki wypoczynku, wciąż rozwijana jest baza noclegowa i gastronomiczna. Powstają zarówno ekskluzywne hotele i ośrodki spa, jak i oferujące usługi na każdą kieszeń kameralne pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane w urokliwych zakątkach regionu. Dla żeglarzy budowane są nowoczesne ekomariny. Szczególną ofertę łączącą wypoczynek z zabiegami leczniczymi przygotowało uzdrowisko w Gołdapi. Na zwolenników wędrówek z plecakiem od wiosny do jesieni czekają liczne campingi i pola namiotowe. Na Warmii i Mazurach atrakcyjne formy wypoczynku bez problemu znajdą dla siebie zarówno rodziny z dziećmi, młodzież czy osoby starsze, jak i miłośnicy ekstremalnej przygody. W poznawaniu i zwiedzaniu regionu pomoże zaś wszystkim portal turystyczny www.mazury.travel.
Warto przyjechać i odkryć tę krainę pełną cudów! Właśnie na Warmii i Mazurach można się poczuć cudownie...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB