Zdrowa i lekka pizza fit! Sprawdź sam!

2018-02-07 19:00:00 (ost. akt: 2018-02-06 15:44:19) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: VICOLO Pizza & Ceffe

Podziel się:

Zrobiona na cieście graham, z pełnoziarnistej mąki, podawana z prawdziwym serem mozzarella oraz z sosami na bazie naturalnych składników. Skosztuj tej pizzy fit.

Pośpiech, stres, przemęczenie, nadwaga... Aby szybko poprawić sobie nastrój sięgamy po suplementy diety, zamiast wziąć się w garść, pójść na basen czy z przyjaciółmi na... pizzę. Tym bardziej, że teraz mamy w Olsztynie zdrową pizzę. Zrobiona na cieście graham, z pełnoziarnistej mąki, prawdziwym serem mozzarella oraz z sosami na bazie naturalnych składników, z pewnością poprawi nam nastrój i dobrze wpłynie na zdrowie. Pasjonaci zawsze tworzą dobre rzeczy. Tak też jest w przypadku Łukasza Misiora, który od dwóch lat prowadzi w Olsztynie pizzerię Vicolo.

Zdrowa pizza? To możliwe!
— Jeśli zamówimy pizzę na cieście z białej mąki i dorzucimy do tego tłusty, ciężkostrawny boczek, salami i podwójny ser, to zafundujemy sobie taką bombę kaloryczną, że trudno będzie to strawić — mówi Łukasz Misior, właściciel pizzerii Vicolo. — Wiele osób, w obawie przed ciężkością na żołądku, rezygnuje z jedzenia pizzy. Postanowiliśmy więc przywrócić im radość jedzenia i opracowaliśmy nowatorską recepturę ciasta graham z pełnoziarnistej mąki.

Lekka, smaczna, w dobrej cenie
Łatwo jest kupować tanie surowce, aby utrzymać rentowność lokalu. To obniża walory smakowe dania. Weźmy na przykład sery. Te bardzo tanie są z reguły wyrobami seropodobnymi, zawierającymi od 50 do 70 proc. tłuszczu. Można to sprawdzić na etykiecie. We Włoszech nikt sobie nie wyobraża pizzy bez mozzarelli i taką też znajdziemy w pizzach serwowanych w Vicolo.
— Od początku postawiliśmy na jakość – mówi Łukasz Misior. — Stosujemy do naszej pizzy świetnej jakości mozzarellę wytwarzaną przez warmińsko-mazurskich producentów. Ser ten zawiera tylko 20 proc. tłuszczu. Jeśli dodatkowo zamiast boczku weźmiemy szynkę dojrzewającą, warzywa i wszystko to podamy na cieście graham, otrzymamy danie dużo zdrowsze, bogate w błonnik, mikroelementy, witaminy i biało a przede wszystkim smaczne. Tak skomponowana pizza kosztuje podobnie jak każdą inna pizza w mieście.

Tajemnicza receptura ciasta
W większości pizzerii dania wybieramy z listy menu. Do wyboru mamy kilka typów pizzy o z góry ustalonych składnikach. Inaczej jest w pizzerii Vicolo.
— Każdy ma swoje indywidualne upodobania smakowe, dlatego w naszej pizzerii klienci mogą sobie sami dobierać składniki. Jeśli ktoś lubi gruszkę czy orzechy, może sobie zamówić pizzę z gruszką i orzechami, a do tego pyszną i zdrową rukolę. Jeśli ktoś lubi czerwone buraki czy kozi ser, nasz kucharz zrobi mu pizzę właśnie z tymi produktami — dodaje właściciel.

Receptura ciasta graham powstawała metodą prób i błędów. Trwało to długo, aż w końcu otrzymano ciasto, które spełniało określone wymagania, a klienci je pokochali — Tajemnica tkwi w mące. W tym przypadku mówimy o bardzo dobrej jakości pełnoziarnistej mące graham. Pochodzi ona także z lokalnego młyna. Jest to najstarszy młyn w Polsce, który mieli mąką od 650 lat. Jest to młyn Młynomag w Grodzkim Młynie koło Reszla. Tworząc recepturę myśleliśmy o tych, którzy z różnych względów odmawiają sobie zjedzenia pizzy z białej mąki. Teraz nie muszą sobie niczego odmawiać. Naszą pizzę mogą zjeść bez obaw — wyjaśnia Łukasz Misior.

Co z tym błonnikem?
Dieta bogata w błonnik zapobiega wielu chorobom, w tym także nowotworom przewodu pokarmowego. To właśnie błonnik przyczynia się m.in. do zmniejszenia poziomu cholesteroli i groźnych trójglicerydów, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i stężenia glukozy. Wspomaga pracę jelit. Przez to, że pęcznieje w żołądku — zmniejsza uczucie głodu. I to właśnie w produktach pełnoziarnistych jest go najwięcej, mąka graham zawiera go aż 8 g./100g produktu, a w mące białej nie ma go wcale.

Pizza wegańska!
Weganie nie muszą już rezygnować z sera na pizzy. W Vicolo dostaną pizzę z serem wegańskim, produktem w 100 proc. roślinnym. Także w tym przypadku resztę składników również ciasto jest wegańskie, dodatki możemy sobie dowolnie i swobodnie komponować, a kucharz zrobi pizzę według otrzymanego zamówienia.

Dobre zakończenie
Dietetycy zalecają spożywanie 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Produkty te powinny znajdować się praktycznie w każdym naszym posiłku. Zatem pizza na cieście graham z dużą ilością świeżych warzyw i owoców idealnie spełnia te warunki. Poza tym w pizzerii serwowane są świetnie skomponowane sałatki, makarony i oczywiście pyszna kawa.
kr

Pizza na cieście graham nie jest fast foodem. W pizzerii Vicolo możesz ją sobie skomponować według własnych upodobań i zjeść o każdej porze dnia: na śniadanie, obiad czy kolację.


VICOLO Pizza & Ceffe znajduje się w Olsztynie przy ul. Stawigudzkiej 7 oraz w Biskupcu przy ul. Mickiewicza 13.
olsztyn.vicolopizza.pl
Pizzę możesz zamówić telefonicznie: + 48 666 888 407.