Skoki spadochronowe w tandemie – dobra zabawa dla każdego!

2018-06-05 11:58:58 (ost. akt: 2018-06-05 16:57:18) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: skydive.pl

Podziel się:

Do skoku spadochronowego nie musimy wcale posiadać specjalnych szkoleń. Wystarczy, że wykupimy skok w tandemie!

Skakanie ze spadochronem nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób posiadających odpowiednie przygotowanie. To rozrywka, z której obecnie może skorzystać niemalże każdy z nas. Jak to możliwe? To wszystko za sprawą skoków tandemowych, które dostępne są także w Polsce. Na czym polegają skoki spadochronowe w tandemie? Kto może brać w nich udział? Ile będziemy musieli zapłacić za podniebną rozrywkę?

Skok w tandemie, czyli w dwójkę


Jak nietrudno się domyślić, w przypadku tandemu mamy do czynienia z dwoma uczestnikami. Wobec tego w skoku spadochronowym biorą udział dwie osoby jednocześnie. Pierwszą z nich jest pilot tandemu, w którego rolę wciela się instruktor spadochroniarstwa posiadający odpowiednie kwalifikacje. Drugą z nich jest natomiast pasażer tandemu, który nie mieć w tym zakresie żadnych umiejętności czy specjalistycznej wiedzy.


Pasażer wraz z pilotem w trakcie skoku tandemowego złączeni są specjalną uprzężą, która określana jest jako uprząż tandemowa. W trakcie skoku wykorzystuje się również specjalne, większe niż standardowe spadochrony tandemowe. Dla pełni bezpieczeństwa są one wyposażone w spadochrony zapasowe i automaty. To powoduje, że skoki spadochronowe w tandemie są bezpieczną rozrywką.

Kto może wziąć udział w skoku tandemowym?


Ze względu na swoją specyfikę skoki spadochronowe w tandemie nie wymagają od pasażera żadnych przygotowań. Musi on jedynie zarezerwować skok i przyjechać w wyznaczonym terminie na miejsce – ważne jest odpowiednie ubranie, które powinno być wygodne, a także sznurowane, sportowe obuwie.


Do skoku tandemowego nie są wymagane żadne wcześniejsze szkolenia, ćwiczenia czy badania lekarskie. Nie oznacza to jednak, że może wziąć w nich udział każda osoba. Główne przeciwwskazania związane są z ciężarem pasażera oraz z jego stanem zdrowia.


W skoku spadochronowym w tandemie nie powinna brać udziału osoba mająca więcej niż około 110 kilogramów, co wynika z ograniczeń sprzętowych. Wśród przeciwwskazań zdrowotnych znajdują się epilepsja, wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa, ostre stany chorobowe układu krążeniowego i oddechowego.

Jak skacze się w tandemie? Skok krok po kroku


Skok tandemowy nie wymaga specjalnych przygotowań, jak wspomnieliśmy wcześniej. To powoduje, że jest on dostępny niemalże dla każdego, kto ma ochotę na przeżycie wyjątkowej przygody.


Pierwszym krokiem jest dokonanie rezerwacji – teraz można wykonać ją całkowicie on-line. Wystarczy tylko wybrać termin i potem potwierdzić rezerwację przez internet. Można też wykupić voucher upominkowy na skok spadochronowy i podarować go w prezencie. W przypadku vouchera można samodzielnie określić termin skoku, więc nie trzeba wskazywać go z góry przy zakupie.

Wyznaczonego dnia należy stawić się na miejscu – zwykle na skok i związane z nim sprawy trzeba zarezerwować około 3 godzin. Uczestnik podpisuje wtedy umowę i przechodzi krótki instruktaż informujący go o skoku. Otrzymuje również odpowiednie wyposażenie – gogle i ewentualnie kombinezon, jeśli wymaga tego pogoda. Następnie wszyscy uczestnicy skoku wchodzą do samolotu.


Skok tandemowy odbywa się z wysokości 3000 metrów albo 4000 metrów nad ziemią. Wysokość skoku ma wpływa na tak zwane swobodne spadanie – to spadanie bez otwartej czaszy spadochronu. Pozwala poczuć wyjątkową wolność i adrenalinę! Dla 3000 metrów to około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów – 60 sekund swobodnego spadania.

Gdy skoczkowie osiągną odpowiednią wysokość, instruktor otwiera spadochron. Następuje kilkuminutowe opadanie w kierunku lądowiska i lądowanie – jest miękkie, dlatego nie trzeba obawiać się o jakiekolwiek urazy.

Ile zapłacimy za skok spadochronowy w tandemie?


Skoki tandemowe wcale nie są wyjątkowo wysokie. W ośrodku skydive.pl zapłacimy zaledwie 549 złotych za skok z wysokości 3000 metrów oraz 700 złotych za ten z 4000 metrów.

Możemy także dokupić usługę filmowania i fotografowania, aby mieć wyjątkową pamiątkę ze swojego wyczynu. W tym przypadku za skok z 3000 metrów zapłacimy 799 złotych, natomiast za ten z 4000 metrów – 950 złotych.