Recepta na kondycję

2019-04-23 16:26:43 (ost. akt: 2019-07-09 14:19:21)

Podziel się:

Otyłość i jej siostra nadwaga to plagi naszych czasów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość stanowi najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Ignorowana prowadzi do innych schorzeń takich jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i zwyrodnienia układu ruchowego. Szacuje się, iż otyłość dotyka już 10% populacji dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 roku życia. Przepuszcza się, iż dalszy wzrost tej tendencji do 2025 r. spowoduje, że na świecie pojawi się aż 91 milionów nastolatków z otyłością i 177 milionów z nadwagą.

Jak sprawdzić czy mamy nadwyżkę kilogramów?


Pierwszym miernikiem może być nasze samopoczucie. Sygnał ostrzegawczy może stanowić również nasze odbicie w lustrze czy fakt, że ubrania nie prezentują się już dobrze. Jeśli mamy kłopoty z poruszaniem się a nawet z oddychaniem to znak, że należy natychmiast działać. Z pomocą przychodzi nam także nauka, a konkretnie wskaźnik masy ciała BMI, który pozwala określić właściwą masę ciała, stwierdzić nadwagę oraz otyłość I i II stopnia.


BMI=(masa w kg)/〖(wzrost w [m])〗^2Wartości BMI czytamy następująco:
17,0–18,49 – niedowagę
18,5–24,99 – wartość prawidłową
25,0–29,99 – nadwagę
30,0–34,99 – otyłość I stopnia
35,0–39,99 – otyłość II stopnia
≥ 40,0 – otyłość III stopnia
http://m.wm.pl/2019/04/orig/koty-01-545758.jpg

Gdy diagnoza nie pozostawia wątpliwości i wiemy, że mamy do czynienia z otyłością, należy przede wszystkim wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. Tylko tyle i aż tyle. W teorii bardzo prosta recepta, w praktyce często wręcz niemożliwa do realizacji. Dlaczego tak się dzieje? Kluczem jest systematyczność, której tak wielu z nas nie cierpi. W czasach gdy tempo życia wzrasta, chcemy mieć wszystko na już, w tym również prawidłową wagę. Tymczasem, jak grzmią dietetycy, nie przytyliśmy wczoraj więc nie schudniemy jutro. Zarówno na otyłość, jak i prawidłową masę ciała musimy zapracować. Wprowadzajmy zmiany stopniowo, w ten sposób na stałe wdrożymy zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. W pierwszej kolejności należy zadbać o liczbę i regularność posiłków. Najlepiej spożywać 4-5 posiłków dziennie, w odstępach co 3-4 godziny. Kolejnym elementem jest woda, bez której nie zachowamy kondycji organizmu. Znakomitym sposobem na skuteczne nawodnienie i podkręcenie metabolizmu jest połączenie wody niegazowanej z cytryną. W diecie również nie może zabraknąć mleka i produktów mlecznych, które wspierają utratę tkanki tłuszczowej nie powodując spadku tkanki mięśniowej. Ponadto dają uczucie sytości na dłużej i przeciwdziałają nagłym skokom cukru we krwi. Co więcej, mleczna przekąska zawiera w swoim składzie pełnowartościowe białko, witaminy A, D, E, K oraz minerały jak magnez, cynk, potas oraz wapń, który również wpływa na utratę zbędnych kilogramów. Nie bez znaczenia jest szeroka gama mlecznych napojów fermentowanych, o których coraz głośniej słychać w kontekście zapobiegania otyłości. Środowisko naukowe twierdzi, że bakterie probiotyczne mogą regulować masę ciała poprzez wpływ na apetyt, magazynowanie i wydatkowanie energii.
Ważną rolę w zachowaniu lub powrocie do prawidłowej masy ciała odgrywają także owoce i warzywa, zawierające wiele witamin i minerałów oraz błonnik, który reguluje poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

Jak zaplanować aktywność fizyczną?


Tutaj znów przychodzi nam z pomocą zasada małych kroków, a konkretnie 10 tysięcy małych i dużych kroków dziennie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią aplikacje na telefonie i ruszyć w drogę.
http://m.wm.pl/2019/04/orig/koty-02-545759.jpg
Codzienna dawka ruchu to najlepsze lekarstwo, ponieważ jak głosił Arystoteles nie ma nic gorszego dla naszego zdrowia niż długotrwała bezczynność.
Więcej informacji o zdrowych nawykach żywieniowych oraz znaczeniu mleka i przetworów mlecznych można uzyskać odwiedzając stronę internetową www.kochammleko.pl, stworzoną na potrzeby kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, prowadzonej przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacje Hodowców Bydła i Producentów Mleka i finansowaną z Funduszu Promocji Mleka. Przypominamy, iż cały czas trwa rekrutacja klas I-III szkół podstawowych do bezpłatnego programu „Mamy kota na punkcie mleka”. Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy w Krainie Mleka z kotem Mleczysławem i Mleczną Kitą.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB