Budzimy się do życia po kwarantannie – jak przejść na normalny tryb dnia?

2020-06-01 21:45:00 (ost. akt: 2020-06-03 12:23:11)

Autor zdjęcia: zdjęcie - materiały promocyjne partnera

Podziel się:

Małymi krokami wracamy do normalnego życia i coraz częściej wychodzimy z domu. Wiele z nas przeszło już z Home Office na pracę stacjonarną, a otwarcie przedszkoli, żłobków i najmłodszych klas szkolnych sprawiło, że część mam powróciło do pracy po dwumiesięcznej przerwie.

Po tak długim czasie powrót do normalności może być ciężki – co więc zrobić, aby ułatwić sobie to drastyczne przejście z trybu „dres, kapcie i kanapa” na „praca, życie i obowiązki”?

Aktywność na świeżym powietrzu


Nic tak nie budzi do życia jak solidna dawka tlenu. Wprowadzenie do życia przynajmniej godziny sportu dziennie poza murami czterech ścian sprawi, że zmotywujemy nasz organizm do działania. Nie musi być to od razu bieganie – znajdźmy coś, co sprawia nam przyjemność i nie będzie dla nas przymusem. Rowery, nordic walking, rolki… możliwości jest naprawdę mnóstwo!

Zamieniamy chipsy na warzywa i owoce


Komu z nas nie została po kwarantannie pamiątka w postaci kilku centymetrów w pasie więcej? Siedzący tryb życia w połączeniu z regularnymi spacerami do lodówki po chipsy spowolnił nasz metabolizm i sprawił, że szybciej się męczymy. Czas na zmianę diety – i wcale nie chodzi tu o drastyczne odchudzanie! Odstawmy na bok słodycze, w zamian spożywajmy więcej warzyw, a jako przekąski wybierajmy owoce. Witaminy potrafią zadziałać cuda – to zastrzyk wigoru dla naszego organizmu!

Zaplanuj odpoczynek – ale dobrowolny!


Wielu z nas po dwumiesięcznym siedzeniu w domu czuje się jeszcze paradoksalnie… bardziej zmęczonym. Dlaczego tak się dzieje? Nie od dziś wiadomo, że brak zajęć i nuda męczą bardziej niż dzień na pełnych obrotach. Przymus siedzenia w czterech ścianach przez tak długi czas zmęczył nas psychicznie i sprawił, że chcemy od tego domu uciec jak najdalej. W przypadku kwarantanny zadziałał na nas także mechanizm nazywany w psychologii regułą niedostępności – w normalnych warunkach leżenie i odpoczywanie jest czymś, o czym wszyscy marzymy. Jeśli jednak zostało nam to narzucone odgórnie bez możliwości wyboru, my paradoksalnie mieliśmy ochotę na spacery, podróże i rozrywkę poza domem. Aby więc zachować równowagę umysłu, powinniśmy wybrać się na dobrowolny, w pełni zaplanowany przez nas wyjazd. Marzenie o zagranicznych wakacjach nie muszą być w tym sezonie nierealne – w Polsce także można spędzić wakacje w hotelu nad morzem z Aquaparkami, atrakcjami dla dzieci i ofertą All Inclusive, w których poczujesz się jak na wakacjach za granicą! Wielu z nas dopiero wróciło do pracy, przez co otrzymanie urlopu jest czymś nierealnym, jednak co stoi na przeszkodzie, by wybrać się chociażby na weekend nad morzem? Nawet kilkudniowy wypad zaspokoi naszą wewnętrza potrzebę wyrwania się z domu i obudzi w nas poczucie dobrowolnego odpoczynku.

Zwolnijmy tempo!


Ilu z nas uświadomiło sobie podczas kwarantanny, że za bardzo pędzi w codziennym życiu? Pandemia pokazała nam, że najważniejsze w życiu jest zdrowie i rodzina. Wyciągnijmy więc z niej wnioski i znajdujmy w codziennym życiu więcej czasu dla najbliższych. Poświęcajmy więcej czasu na rodzinne gry i zabawy oraz rozmowy z bliskimi. Pozostawmy cząstkę kwarantanny w codziennym życiu, a powrót do normalnego życia nie będzie drastyczną zmianą, a jedynie szansą na lepsze życie i przewartościowanie priorytetów!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB