Sporty wodne na Warmii i Mazurach. Nowa pasja Polaków

2015-09-08 11:20:21 (ost. akt: 2016-02-18 10:50:33)

Autor zdjęcia: Mat. prasowy

Podziel się:

Warmia i Mazury są punktem docelowym osób pragnących uciec od wielkomiejskiego zgiełku oraz starających zrelaksować się po intensywnej pracy. To region o niespotykanej i zarazem unikalnej przyrodzie. Jednak tutejsze akweny przyciągają nie tylko miłośników spokoju i ciszy, ale również amatorów sportów ekstremalnych, którzy swój wolny czas spędzają w aktywny sposób. W krainie tysiąca jezior fani flyboardingu, kitesurfingu czy wakeboardingu z pewnością nie będą narzekać na nudę.

Uprawianie sportów staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Dzięki poprawiającej się infrastrukturze na Mazurach, Polacy chętnie wybierają sporty wodne. Dużym zainteresowaniem cieszą się wakeboarding czy flyboarding. Są to stosunkowo nowe dyscypliny, które obecnie masowo pochłaniają naszych rodaków, a zwłaszcza młodych. Dostarczają solidną dawkę adrenaliny, a poza tym pozwalają się wyszaleć. Mazury to również region, gdzie swoje potrzeby zaspokoją miłośnicy nieco spokojniejszych sportów, jak żeglarstwo czy kajakarstwo. Mimo ofensywy nowych sportów wodnych, te bardziej tradycyjne w dalszym ciągu nie narzekają na brak zainteresowania.

Na Mazurach można odfrunąć
Dokładnie w Mikołajkach, gdzie organizowane są loty na flyboardzie. To młode urządzenie, które zaprojektował w 2011 roku Frank Zapata – mistrz świata w pływaniu na skuterach wodnych. Pozwala ono unosić się nad powierzchnią wody nawet do wysokości 15 metrów, co umożliwia wykonywanie w powietrzu mrożących krew w żyłach ewolucji. Dzięki potężnej mocy silnika skutera wodnego, strumień wody pompowany przez blisko 18 metrową rurę unosi zawodnika do góry. Najlepsi potrafią pływać, latać, nurkować czy skakać, wykorzystując przy tym jedynie pompowaną wodę. Flyboard to urządzenie niebezpieczne, ponieważ… uzależnia od dobrej zabawy i adrenaliny. Gdy się raz spróbuje, nigdy nie mamy dość.

Poczuj siłę wiatru
Maniacy prędkości koniecznie muszą spróbować swoich sił w kitesurfingu, który polega na tym, że pływamy na desce wykorzystując siłę wiatru za pomocą specjalnego latawca. Największą trudność w tym sporcie stanowi utrzymanie odpowiedniej równowagi, a także opanowanie latawca. Ten niezwykle widowiskowy sport jest bardzo popularny w nadmorskich miastach, jednak coraz więcej kitesurferów można spotkać na Mazurach. Najczęściej zajęcia z kitesurfingu prowadzone są obecnie na jeziorze Niegocin.

Brakuje Ci adrenaliny? Spróbuj tego!
Wakeboarding stał się w ostatnim czasie bardzo modny w naszym kraju. Ten sport ma coraz więcej zwolenników, a ośrodki do „ślizgania” się i latania na wodzie powstają jak grzyby po deszczu. Wake jest kombinacją nart wodnych, snowboardu i surfingu. To fantastyczny sposób na oderwanie się od szarej codzienności. Zapewniamy, że godzinna zabawa dostarcza pokaźną ilość endorfin. Przebywający na Mazurach mogą skorzystać z wake parku znajdującego się w Giżycku, posiadającego dwusłupowy wyciąg o długości 220 i 180 metrów, gdzie na początku września rozegrano Mistrzostwa Polski. Wakeboarding można również uprawiać przy wykorzystaniu łodzi motorowej. Wrażenia z pływania są trudne do opisania. Swoją przygodę z wakeboardingiem zaczynają już kilkuletnie dzieci, co sprawia, że to sport dla całych rodzin. Stanowi również alternatywny sposób spędzania wolnego czasu dla surferów i kitesurferów poszukujących adrenaliny w bezwietrzną pogodę.

Po szaleństwach chwila relaksu
Jeśli jednak wolicie coś bardziej spokojnego, to idealnym wyborem może okazać się SUP (Stand Up Paddle). O co tak naprawdę w tym chodzi? To po prostu pływanie na stojąco na desce i odpychanie się wiosłem. Zaletą tej formy aktywności jest to, że angażujemy nie tylko mięśnie ramion i pleców, ale również dolne partie ciała, a dokładnie mięśnie nóg i lędźwi. Sprzęt po złożeniu można spakować do bagażnika i jest stosunkowo lekki – ważny tylko 15 kg. Dzięki SUPowi mamy możliwość całkowitego zrelaksowania się w przepięknym otoczeniu mazurskich krajobrazów. Ten sport mogą uprawiać zarówno osoby młode jak i starsi. Wystarczy kilka godzin treningu, aby wyczuć odpowiedni balans deski i nauczyć się odpowiedniej równowagi.

A dla rodzin…
Najbardziej popularnym sportem wodnym na Mazurach bez wątpienia pozostaje żeglarstwo. Sprzyja temu rozwinięta sieć kanałów łącząca mazurskie jeziora, coraz lepsza baza czarterowa jachtów, a także nowoczesne ekomariny. Rejs żaglówką to doskonały sposób na relaks, kontakt z naturą czy wyprawę ze znajomymi lub dziećmi, które bardzo szybko łapią żeglarskiego bakcyla. O tym, że żeglarstwo potrafi wciągnąć przekonali się niedawno laureaci konkursu fotograficznego 7 Cudów Mazur, a dokładniej rodzina Bryłów z Giżycka. Mimo że pochodzą z Mazur nigdy nie mieli okazji uczestniczyć rejsie żaglówką. Piękno lokalnych krajobrazów, spokój oraz frajda jaką daje żeglowanie urzekło całą trójkę, a zwłaszcza 9-letniego Jakuba, który w przyszłości zamierza zdobyć żeglarski patent.

Kajaki wciąż na topie
Osoby planujące wakacje w większym gronie z pewnością zainteresuje możliwość przeżycia niezapomnianej wyprawy malowniczymi zakątkami Mazur. W ostatnich latach baza wypożyczalni kajaków rozrosła się w znacznym stopniu. Na turystów pragnących poznać naturę z bliska czeka setki kilometrów tras. Rosnąca popularność kajaków w Polsce to nie tylko zasługa infrastruktury i pięknych miejsc, ale również wyczynowi Aleksandra Doby, który w pojedynkę przepłynął kajakiem Atlantyk. Podróżnik w minionym roku był gościem honorowym imprezy 7 Cudów Mazur w Rynie i opowiadał publiczności o swoich przygodach na oceanie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB