5 powodów, by zacząć się ruszać już dziś!

2016-06-29 10:03:10 (ost. akt: 2016-06-29 10:18:21)

Autor zdjęcia: mat. prasowy

Podziel się:

Aktywność fizyczna to zdrowie, lepsza kondycja i dobre samopoczucie. Co jednak kryje się za tymi ogólnikami? Eksperci kampanii Zarządzanie Kaloriami przedstawiają 5 powodów, dla których warto zacząć ćwiczyć od zaraz.

Życie każdego człowieka nierozerwalnie związane jest z wykonywaniem ruchu, to właśnie ruch jest podstawą funkcjonowania każdego z nas. Każdy człowiek musi się poruszać, by prawidłowo funkcjonować.
– Najbardziej pożądaną formą ruchu jest ruch aktywny, wymagający wydatkowania dodatkowej energii przez organizm. Regularna aktywność fizyczna i sport są niezwykle ważnym czynnikiem jakości życia człowieka, a przede wszystkim podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia, kondycji i prawidłowego rozwoju organizmu – mówi dr Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, patrona kampanii Zarządzanie Kaloriami.

Jakie dokładnie korzyści przynosi regularna aktywność fizyczna?
* Zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego.
* Wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenie objętości wyrzutowej serca i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się ryzyko miażdżycy i zapadalność na chorobę niedokrwienną serca. Redukuje o około 20-30% ryzyko udaru mózgu.
* Poprawia funkcje poznawcze organizmu. Wpływa na polepszenie procesów logicznego myślenia, poprawę koncentracji uwagi oraz pamięć.
* Jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenie nadwagi i otyłości, wpływa na poprawę przemiany materii. Aktywność fizyczna to niezbędny element zarządzania kaloriami, w którym energia przyjęta wraz jedzeniem jest zużywana przez organizm.
* Zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2, poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny, co poprawia jej skuteczniejsze działanie. Regularne ćwiczenia ułatwiają wyrównanie glikemii, zwiększają zużycie glukozy przez pracujące mięśnie, a także mają istotny wpływ na zmniejszenie masy ciała.

Ruszać się, ale jak?
Wiemy już, jaki wpływ ma aktywność fizyczna na organizm, ale skąd mamy wiedzieć, jak, a przede wszystkim, ile się ruszać. Czy w tym przypadku „więcej znaczy lepiej”? Niekoniecznie!
– Najkorzystniejszy wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności i długości, w czasie której wydatkujemy co najmniej 1000 do 2000 kcal tygodniowo – tłumaczy dr Katarzyna Okręglicka. – Aby osiągnąć znaczne korzyści, należy ruszać się średnio-intensywnie przez minimum przez 2,5 godziny tygodniowo lub bardzo intensywnie przez 1 godzinę i 15 minut.
Powinniśmy natomiast dążyć do osiągnięcia 5 godzin umiarkowanego wysiłku w tygodniu lub 2,5 godzin wysiłku intensywnego, aby osiągnąć dalsze korzyści zdrowotne. Warto wiedzieć, że zalecany czas uprawiania umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie (30 minut) to wykonanie ok. 7000-10000 kroków na dobę.

Co natomiast z intensywnością wysiłku? Jak twierdzą eksperci, powinniśmy dostosować ją do oczekiwań oraz stopnia wytrenowania w danym momencie. Wraz z poprawą wytrzymałości i wydolności należy zwiększać intensywność do maksymalnie 85% wartości tętna maksymalnego. Tętno maksymalne możemy łatwo obliczyć ze wzoru HRmax = 220 - wiek w latach.


Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zanetka #2395148 | 89.64.*.* 10 gru 2017 21:04

    powiem szczerze, ze odkąd zaczełam chodzic do Royal Dance center i się ruszać, to moja kondycja stała się o wiele lepsza i czuję się naprawdę o wiele lepiej! Nie sądziłam, że ruch aż tak moze wplywac na samopoczucie! a taniec, to juz w ogole :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz