Smacznie i zdrowo na święta! [PRZEPISY]

2016-12-21 10:00:00 (ost. akt: 2016-12-21 12:34:21)

Autor zdjęcia: Freepik.com

Podziel się:

Te Święta Bożego Narodzenia z pewnością będą zdrowe i smaczne. Oto przepisy przygotowane przez szefa kuchni Łukasza Wojtas oraz Natalię Ulewicz, dietetyka klinicznego.

- W Wigilię nie głodź się przez cały dzień. Jedz regularne posiłki w ciągu dnia. Dzięki temu podczas kolacji wigilijnej zjesz mniej. Nie będziesz odczuwać również kłopotów trawiennych i wzdęć. Pamiętaj! Jedząc przez cały rok odżywczo i zdrowo, jedna świąteczna wieczerza nie powinna zniszczyć Twoich planów i celów zdrowotnych i żywieniowych! Mimo wszystko, spróbuj trochę zmodyfikować przepisy świąteczne, aby były w zdrowej wersji - radzi Natalia Ulewicz, dietetyk

CIASTO NA PIEROGI BEZGLUTENOWE
3 szklanki mąki z tapioki, 2 szklanki białej mąki ryżowej, 1 szklanka skrobi kukurydzianej, 1 szklanki skrobi ziemniaczanej, 350-400 ml gorącej wody o temperaturze około 85-95 stopni, 3 łyżeczki sody albo proszku do pieczenia, 1 łyżeczka soli himalajskiego, 8 łyżek oleju.

Przygotowanie: Suche składniki wsyp do malaksera i wymieszaj przez chwilę. Cienkim strumieniem wlej gorącą wodę. Ciasto zacznie się ścinać i o to właśnie chodzi. Gdy malakser przestanie się kręcić, ponieważ ciasto jest za ciężkie, nałóż rękawiczki i wyjmij ciasto do miski. Zacznij je wyrabiać. Jeśli jest potrzeba, dolej trochę wody lub dosyp mąki z tapioki. Ciasto musi być elastyczne. Ukształtuj kulkę, włóż do miski, spryskaj olejem i rozetrzyj go, aby ciasto nie wyschło, szczelnie przykryj folią i zostaw na 10 minut. Ciasto jest gotowe do formowania. Można trzymać je kilka godzin w lodówce w szczelnie zamkniętej torebce. Przygotuj farsz, który lubisz - klasyczny z kapustą i grzybami lub może z makiem?


PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE
350 g kaszy jaglanej do zmielenia na mąkę, 150 g ryżu (lub gryki) do zmielenia na mąkę, 60 g lnu złocistego do zmielenia na mąkę, 70 g oleju kokosowego, 100 g miodu lub syropu daktylowego domowego (zalane wrzątkiem daktyle, zmiksowane na konsystencje syropu) - do smaku, domowa przyprawa piernikowa, karob.

Przygotowanie: Kaszę i ryż zmiel na mąkę lub po prostu przygotuj z gotowych już mąk jaglanej, ryżowej czy gryczanej. Zmiel też len złocisty. Połącz wszystkie "mąki" (około 100 g mąki jaglanej zostaw do podsypywania podczas wałkowania ciasta), dodaj całą domową przyprawę do pierników, karob, syrop (miód) oraz olej kokosowy w postaci miękkiej masy. Wymieszaj ręką całość, podlewając odrobiną wody i pozostaw ciasto na pół godziny "odpoczynku”. Ciasto na początku nie chce się kleić, nie zrażaj się. Len wkrótce "naciągnie" wilgocią i ciasto stanie się wystarczająco elastyczne. Rozwałkuj ciasto delikatnie na stolnicy podsypywanej mąką jaglaną na grubość max 0,5 cm. Wykrawaj kształty, podważaj delikatnie nożem (ciasto jest miękkie) i przenoś na papier do pieczenia natłuszczony olejem kokosowym. Piecz, w zależności od grubości, 10-15 minut w temperaturze 160 stopni. Ozdób wg swoich fantazji i preferencji!


TOFURNIK WANILIOWY
(składniki na tortownicę wielkości 18-21 cm)
Spód: 100 g ciastek owsianych (najlepiej domowych), 2 łyżki oleju kokosowego.
Masa tofurnikowa: 2 kostki po 180 g tofu naturalnego, 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej, 1 i 1/4 szklanki mleka kokosowego, 1/2 - 3/4 szklanki miodu lub ksylitolu, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego, 1/3 szklanki soku z cytryny, skórka otarta z 1 cytryny, szczypta soli.
Polewa: 50 g gorzkiej czekolady minimum 70%, 1 łyżka miodu lub ksylitolu, 1/2 szklanki mleka kokosowego + garść płatków migdałowych, lekko uprażonych- do dekoracji.

Przygotowanie spodu: Wszystkie składniki umieść w naczyniu blendera i zmiksuj na grube okruchy. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Na dno wysyp pokruszony spód, następnie wciśnij go w tortownicę i odstaw do lodówki.

Przygotowanie masy: Składniki poza mlekiem umieść w misce i przy pomocy ręcznego blendera zmiksuj na bardzo gładką masę. Dopiero, kiedy masa będzie gładka, stopniowo wlewaj mleko cały czas miksując. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Tofurnikową masę wylej na schłodzony spód i wyrównaj, następnie wsuń do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 15 minut, po tym czasie temperaturę zmniejsz do 120 stopni i piecz kolejne 45 minut. Po upływie tego czasu wyłącz piekarnik pozostawiając tofurnik jeszcze na 15 minut w środku. Dopiero po tym czasie delikatnie wyjmij go na blat i studź przez przynajmniej 2-3 godziny.
Przygotowanie polewy: w niedużym rondelku podgrzej wszystkie składniki, co jakiś czas mieszaj trzepaczką. Kiedy czekolada się roztopi, wymieszaj bardzo dokładnie i odstaw na bok do schłodzenia na 30 minut. Ostudzony wyjmij z formy i oblej polewą. Następnie polewę wyrównaj i obsyp płatkami migdałowymi.


ROLADA Z GOTOWANEGO KARPIA Z MIGDAŁAMI, FIGAMI I ŚWIEŻĄ BAZYLIĄ.
Składniki na 5 porcji: świeże filety karpia (1 kg), figi suszone (100 g), płatki migdałów (30 g), kilka listków świeżej bazylii, śmietanka 30% (100ml), jedno jajo, sól, pieprz, olej.

Przygotowanie: Karpia oczyścić i wyfiletować. Filety oddzielić od skóry i zmielić dwukrotnie na maszynce. Do tak zmielonego musu dodać jajo, śmietankę, posiekane figi, bazylię i płatki migdałów. Doprawić solą, pieprzem i dokładnie wymieszać. Na lekko nasączony wodą blat rozłożyć folię spożywczą a ją lekko naoliwić z wewnętrznej strony. Ułożyć na niej skórę karpia a na niej wymieszany farsz i zawijać ściśle folią zawiązując ją po bokach powstałej roladki. Roladę parzyć w wodzie o temperaturze ok. 90 stopni przez 35 minut. Po sparzeniu dokładnie wystudzić przez kilka godzin i kroić w cienkie plastry. Podawać na zimno.


PSTRĄG GOTOWANY Z GOŁĄBKIEM Z KASZĄ OWSIANĄ
4 filety pstrąga, kilka sparzonych liści kapusty włoskiej, 200 g kaszy owsianej, 5 sztuk suszonych śliwek, 1 marchew , 1 korzeń pietruszki, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, łyżka masła klarowanego, szczypta potartej gałki muszkatołowej, dwie szczypty posiekanej natki pietruszki.

Przygotowanie: Z pstrąga usuwamy łuski, a następnie filetujemy. Skórę rozkładamy na płasko na blaszce i przykrywamy nią ściśle kolejną blaszką dociskając z góry czymś ciężkim, by się nie unosiła. Pieczemy w 100 stopniach około 1 godziny aż skóra będzie chrupiąca. Kaszę kilkukrotnie płuczemy w zimnej wodzie, a następnie gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Po odcedzeniu hartujemy i przygotowujemy resztę farszu. W rondelku prażymy gałkę muszkatołową około jednej minuty. Następnie dodajemy do niej pokrojone w drobną kostkę śliwki i warzywa, dodajemy łyżkę masła i chwilę dusimy. Całość łączymy z kaszą i doprawiamy solą, pieprzem i natką pietruszki. Nakładamy farsz w kapustę i zawijamy gołąbki ściśle w folię spożywczą. Parzymy je około 10 minut we wrzątku. Z fileta bez skóry wycinamy środkowe ości przekrawając rybę na pół po długości. Doprawimy z obu stron solą i białym pieprzem. Dwie części przekrojonego fileta zwijamy ze sobą formując wianuszek. Gotujemy na parze około 7 minut. Rybę podajemy z przekrojonym gołąbkiem i wbitym w nią chipsem ze skóry.


Święta Bożego Narodzenia o smaku fit! [PRZEPISY] - KLIKNIJ!

Słodkości świąteczne w wersji fit [PRZEPISY] - KLIKNIJ!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB