Małżeński maraton przez życie

2017-02-14 12:59:10 (ost. akt: 2017-02-14 13:01:18)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Podziel się:

Bieganie nieodzownie kojarzy się z miłością. Zazwyczaj jednak biegamy za wybrańcem. Tymczasem oni biegają razem. Elżbieta Cieśla, która biega z mężem Jarosławem opowiada jak żyje Biegające Małżeństwo.

— Kto kogo namówił do biegania?
— Nigdy specjalnie nie lubiłam biegać. Mąż mnie wyciągał na swoje treningi, kiedy przygotowywał się do sezonu piłkarskiego. Pewnego dnia powiedział mi, że w Olsztynie jest organizowany I Półmaraton Jakubowy. Zainteresowałam się tym wydarzeniem i postanowiłam zmierzyć się z dystansem 21 km i 97,5 m. Przygotowania trwały tylko 3 tygodnie, ale dałam radę. Było fantastycznie. Wbiegliśmy na metę trzymając się za ręce! Zmęczeni, obolali, ale razem i uśmiechnięci! I chyba wtedy złapałam bakcyla do biegania.Zaczęliśmy też przyjeżdżać na zajęcia Biegam Bo Lubię w Olsztynie, żeby pod okiem profesjonalnych instruktorów biegania dowiedzieć się wszystkiego na temat treningów, rozgrzewki i rozciągania. Trenujemy razem już 4,5 roku.

— Co w Pani życiu zmieniło bieganie?
— Poznałam swoje możliwości, odkryłam, że tak łatwo się nie poddaję i nie odpuszczam. Poczułam się lepiej w swoim ciele. Bieganie zmieniło wiele w moim życiu. Dzięki bieganiu mam poukładany plan dnia. Wiem, że muszę wygospodarować czas na trening. Zaczęłam też większą wagę przykładać do tego, co jem. Bo przecież na lepszym paliwie organizm sprawniej funkcjonuje.

— A jak bieganie wpływa na wasz związek?
— Fajnie się biega z mężem. Możemy wtedy „obgadać” różne sprawy, problemy. To jest świetny czas na bycie razem. Lubimy razem wyjeżdżać na zawody. Często bierzemy udział w biegach, gdzie prowadzone są klasyfikacje małżeństw lub par. Braliśmy dwukrotnie udział w Mistrzostwach Polski Małżeństw w półmaratonie oraz w Biegu Rzeźnika w Bieszczadach na dystansie 80 km.

— Gdzie i jak często trenujecie?
— W okresie przygotowawczym do zawodów trenujemy 5 razy w tygodniu. Wychodzimy na trening nawet gdy pada deszcz i wieje wiatr. Oprócz biegania do naszego treningu dodajemy również ćwiczenia pliometryczne, aerobowe, wzmacniające mięśnie oraz siłę eksplozywną. Ponadto chodzimy razem na zajęcia jogi, bo ćwiczenia rozciągające są bardzo ważne dla biegaczy. W dni, które nie biegamy ćwiczymy tzw. siłówkę, czyli wzmacniamy bicepsy, mięśnie brzucha, pleców oraz nóg. Czasami nawet podczas biegania preferujemy trening crossfitowy, a po treningu ćwiczenia obwodowe. Jeśli chodzi o miejsce, trenujemy przeważnie biegając po leśnych ścieżkach i okolicach Olsztynka. Bardzo lubimy długie wybiegania — około 30 km. Biegaliśmy z Olsztynka do Nidzicy oraz z Olsztynka do Olsztyna. Są tam malownicze trasy i ładne tereny. Do wszystkiego należy podchodzić z głową, czyli rozsądnie i z umiarem. My uważamy, że trening przede wszystkim ma być dla nas przyjemnością. Podejście holistyczne łączące płaszczyznę psychiczną i fizyczną jest w tym przypadku bardzo pożądane.
mn

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB