Po świecie w biegu. Jak przygotować się do zawodów za granicą?

2017-07-18 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-10 11:08:47)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Podziel się:

Jak sprawić, by bieganie było jeszcze bardziej ekscytującą aktywnością? Wystarczy potraktować je jako wycieczki krajoznawcze, które mogą być świetnym sposobem na zwiedzanie dla osób, które nie są zwolennikami leżenia plackiem na plaży czy wizyt w muzeach. Przekonuje Miłka Wasiak, biegaczka.

Wystartuj w biegu zagranicznym w kraju, który chcesz zwiedzić? Jak się do tego zabrać? Oto kilka wskazówek Miłki Wasiak

1. Wybierz ciekawy cel
Cel powinien być dla Ciebie nie tylko atrakcyjny, ale także dostosowany do Twoich możliwości. Możesz wybrać dystans, który już znasz, ale możesz też zmierzyć się z dystansem, o jakim od dawna marzysz i chciałbyś pokonać go w nowym miejscu. Poszukiwania biegów najlepiej zacząć od Google - tam wystarczy wpisać nazwę kraju i słowo: bieganie w języku danego kraju, jeśli go znasz lub w języku angielskim. Innym miejscem, gdzie znajdziesz informacje na największych zagranicznych biegach jest strona: marathons.ahotu.com.

2. Zarejestruj się
Rejestracje na biegi zagraniczne wyglądają tak samo jak na biegi w Polsce, a więc należy uzupełnić podstawowe dane o sobie i dokonać uiszczenia opłaty za bieg. Ceny pakietów biegowych są uzależnione od daty rejestracji na bieg (im wcześniej, tym taniej), a także dodatkowymi rzeczami takimi jak np. koszulka (gdy nie ma jej w cenie pakietu) lub grawer wyniku na medalu. Ceny biegów zagranicznych są zbliżone do cen większych biegów w Polsce.

3. Przeczytaj regulamin
Warto zrobić to, gdy jesteś jeszcze w kraju, ponieważ może się zdarzyć, że będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi, że stan Twojego zdrowia pozwala na start w zawodach.

4. Zorganizuj transport
Dzisiaj w wiele miejsc możemy dotrzeć bardzo tanio. Warto sprawdzić serwisy takie jak np. esky.pl, czy fly4free.pl, gdzie znajdziesz tanie bilety lotnicze lub możesz dojechać samochodem np. korzystając z serwisu BlaBlaCar.pl, gdzie za niewielką opłatą możesz dołączyć do osób, które udają się w tym samym kierunku, co Ty. Ponadto można także poszukać promocji na pociąg lub autobus. Jest wiele linii autobusowych, które oferują tanie połączenia zagraniczne. Możesz też poszukać osób z Polski, z które udają się na ten sam bieg, co Ty. Jak? Wystarczy sprawdzić listę startową (jeśli jest ona dostępna) i wysłać zapytanie. Biegacze to bardzo pomocni ludzie i jeśli tylko mogą, na pewno pomogą. O czym przekonałam się sama szukając transportu na półmaraton w Wilnie. Dzięki osobom, które pomogły mi w dotarciu do Wilna, a także w powrocie do Polski, cały wyjazd kosztował mnie około 70 zł (koszt noclegu w hostelu, a także drobnych zakupów spożywczych, ponieważ pakiet na bieg wygrałam w konkursie, jedzenie wzięłam z Polski, a dojazd miałam za darmo).

5. Poszukaj noclegu
To uzależnione jest od Twoich nakładów finansowych. Poszukiwania możesz rozpocząć od serwisu booking.com, gdzie znajdziesz nocleg w różnych cenach i w różnych standardach. Ja polecam korzystanie z hosteli i nie tylko ze względu na ich cenę, ale także na fakt, iż możesz tam poznać także innych biegaczy, którzy przyjechali do danego miejsca w tym samym celu, co Ty. Ponadto rekomenduję serwis Couchsurfing.com, gdzie oferuje się nocleg za darmo.

6. Odważ się
Dzisiaj wszystkie niezbędne informacje możesz znaleźć na forach , a także stronach organizatora. Jeśli czegoś nie wiesz, pytaj - organizatorów biegu lub innych biegaczy, to pozwoli Ci na świetne przygotowanie do podróży i biegu. Najważniejsze to się nie bać.

- Warto podróżować w celu wystartowania w danej imprezie nie tylko w granicach naszego kraju, ale także poza nimi. Warto też być "turystą w biegu", który łączy dwie aktywności w tym samym czasie. Nie ulega wątpliwościom, że zwiedzanie poprzez bieganie, czy podczas treningu, czy podczas zawodów biegowych, to fantastyczna przygoda. Mam za sobą siedem zagranicznych startów i planuję kolejne - przekonuje Miłka Wasiak.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB