Bieg Tygrysa? Tylko dla orłów!!!

2017-08-14 11:48:06 (ost. akt: 2017-08-14 11:48:53)
Bieg Tygrysa to nie tylko sprawdzian dla najtwardszych, ale i... świetna zabawa!

Bieg Tygrysa to nie tylko sprawdzian dla najtwardszych, ale i... świetna zabawa!

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

Podziel się:

19 sierpnia odbędzie się VII Bieg Tygrysa. — Mamy chętnych praktycznie z każdego zakątka Polski. Wśród nich są też żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO — mówi Anna Rogińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Orzyszu.

— Bieg Tygrysa zdążył wyrobić sobie solidną markę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Utrzymacie wysoki poziom?
— O to bym się nie martwiła. Już teraz mamy zgłoszonych blisko 300 biegaczy, spora część z nich to żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO, co gwarantuje, że bieg będzie miał międzynarodową rangę.

— Na co liczyć mogą w tym roku zawodnicy oraz kibice?
— Dla zawodników przygotowaliśmy trzy kategorie biegowe. Najbardziej wytrwali będą mogli wystartować w Dużej i Małej Beczce, czyli biegu w pełnym umundurowaniu na dystansie około 30 km. Dodatkowo na trasie będzie blisko 100 różnych przeszkód. Duża Beczka będzie biegiem indywidualnym, natomiast Mała Beczka to kategoria dla duetów. Na trasie na pewno trzeba będzie zmierzyć się z wysokimi ścianami, pokonywaniem cieków wodnych, nie zabraknie także długich odcinków, podczas których zawodnicy będą musieli się czołgać. Przygotowaliśmy także Cross Poligonowy, czyli dystans około 20 kilometrów, w którym zawodnicy nie pokonują sztucznych przeszkód oraz mogą startować w dowolnym stroju, bez konieczności ubierania munduru i ciężkich wojskowych butów. Dla widzów przygotowaliśmy natomiast kilka stref, gdzie z bliska będą mogli obserwować zmagania śmiałków, m.in. przy targowicy miejskiej, wzdłuż orzyskiego kanału oraz na poligonie, np. przy drodze czołgowej między Wierzbinami a Bemowem Piskim.

— Bieg Tygrysa to z reguły również szereg imprez towarzyszących...
— Tegoroczny postanowiliśmy wzbogacić o konkurs podnoszenia ciężarów Stalowa Sztanga. Do startu w niej szykuje się kilkudziesięciu siłaczy, w tym także żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii. Dla dzieci przygotowaliśmy natomiast atrakcje w postaci Toru Małego Tygrysa i Toru Małego Strażaka. Cały bieg jest elementem trzydniowych obchodów Orzyskich Dni Święta Wojska Polskiego. W piątek odbędą się wojskowe uroczystości z defiladą w centrum miasta i koncertem Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W niedzielę natomiast przy Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej odbędzie się II Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej oraz inscenizacja historyczna Orzysz 1920. Przez cały dzień będzie można podziwiać także wystawę sprzętu wojskowego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie zabraknie także tradycyjnej wojskowej grochówki.

— Na jakim etapie przygotowań jest obecnie impreza?
— Zakończyliśmy już procedurę zapisów. Jak wspomniałam wcześniej, na liście mamy blisko 300 startujących. Teraz skupiamy się głównie na przygotowaniu trasy. Obecnie budujemy przeszkody i planujemy ich rozmieszczenie na poligonie. Każdą edycję biegu staramy się rozwijać. W tym roku nie udało nam się jeszcze przygotować krótszego dystansu o podobnej charakterystyce co Duża Beczka, ale myślę że w przyszłym roku 10-kilometrowy dystans z 50 przeszkodami uda nam się zrealizować.
KAMIL KIERZKOWSKI

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB