Zupy przy odchudzaniu to podstawa! Spróbuj! [PRZEPISY]

2017-08-21 17:20:05 (ost. akt: 2017-08-21 20:37:44)

Autor zdjęcia: Kaboompics / Freepik

Podziel się:

Większość z nas na myśl o diecie, przypomina sobie o nieudolnych próbach zrzucenia zbędnych kilogramów. Wielu, ze względu na liczbę wyrzeczeń nie chce podejmować się postawienia siebie i swoich nawyków przed jadłospisowymi rewolucjami. Co jednak, jeśli aby schudnąć nie musimy rezygnować z ulubionych potraw? Sposób na to znalazła ekspertka ds. żywienia, Monika Honory.

- Jestem osobą, która tak jak duża część z próbujących schudnąć, wielokrotnie padała „ofiarą” efektu jo-jo. Swoje doświadczenie i nabytą wiedzę zamieniłam w autorski Program Przemian. Jego fenomenem jest fakt, że nie trzeba rezygnować z tego, co najbardziej lubimy jeść, co jeszcze niedawno wydawałoby się nierealne - mówi Monika Honory.
Jego kluczowym elementem jest obecność zup. Spotykamy się z nimi o każdej porze dnia. Rano przy śniadaniu, w czasie obiadu, a także w momencie kolacji. Oczywiście na posiłki składają się jedynie naturalne produkty, jednak jeśli mamy ochotę na mięso lub inne, zazwyczaj wykluczane z jadłospisu wyroby, śmiało możemy je dodać. Jedyną ograniczającą zasadą, której należy się trzymać jest to, że takie produkty wraz z owocami możemy spożywać jedynie do godz. 14.
- Mamy do pokonania kilku etapów, które mają znacząco ułatwić skuteczny spadek wagi. Na początku należy przygotować się psychicznie, czyli zastanowić się dlaczego chcę schudnąć? Co jest moim motywatorem do działania? Dzięki temu, w czasie wewnętrznego kryzysu, będzie łatwiej przejść obok wszelkich pokus. Kolejny etap, który ma dla schudnięcia kluczowe znaczenie to wprowadzenie zup. Wtedy też trzeba wyeliminować z codziennego menu niezdrowe i ciężkostrawne składniki, takie jak produkty smażone oraz wędzone, pieczywo, słodycze, słodkie napoje, itd. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od tego, ile chcemy schudnąć, dlatego może trwać od kilku tygodni do kilu miesięcy - tłumaczy ekspertka ds. żywienia.

Tak jak i w każdych innych sposobach na pozbycie się zbędnych kilogramów, oczywiście zalecana jest aktywność fizyczną.
- Nie jest to jednak przymus przebiegnięcia w parku 10 km czy spędzenia na siłowni intensywnych 2 godzin. Istotne jest, aby do wysiłku przyzwyczajać siebie i swój organizm powoli oraz stopniowo, a także „rozkochać się w aktywności fizycznej”. Dlatego na początek warto zacząć od długich spacerów albo nawet kilku przysiadów we własnym domu. kończy Monika Honory i proponuje całodzienne menu, dzięki któremu macie okazje nie tylko schudnąć, oczyścić organizm, ale także poczuć się… lekko.

Na czczo (tuż po wstaniu)
Szklanka przegotowanej wody z cytryną

Śniadanie
Malinowy czar (około 7:00 i 8:00)
SKŁADNIKI
1 l mleka 2%
garść świeżych malin
kasza manna
płatki owsiane

PRZYGOTOWANIE: Ugotuj mleko oraz dosyp powoli kaszę mannę. Gdy kasza zgęstnieje do pożądanej przez nas konsystencji, zdejmijmy garnek z gazu. Następnie wlej gotową zupkę na talerz oraz dodaj płatki owsiane. Udekoruj malinami.

II śniadanie
Garść truskawek z 1 brzoskwinią (około godz. 10)

Obiad
Różowa dama (około godz.12 i 15)
SKŁADNIKI
3 l wywaru warzywnego
2 marchewki
2 natki pietruszki
1 szklanka zielonego groszku
1/2 szklanki kukurydzy
1/2 szklanki czerwonej fasoli
400g krewetek koktajlowych
2 łyżki stołowe mleczka kokosowego
1,5 szklanki domowego przecieru pomidorowego
mieszanka suszonych przypraw z ziołami i przyprawami
ostra papryka
czosnek niedźwiedzi
kozieradka

ZACIERKI:
1, 5 szklanki mąki uniwersalnej lub bezglutenowej
150 ml mleka 3,2%
szczypta soli
1 jajko

PRZYGOTOWANIE: Przygotować +/- 3l wywaru warzywnego (2 marchewki, 2 pietruszki, seler i por + mieszanka suszonych przypraw z ziołami i przyprawami). Odlać do drugiego garnka 1l wywaru. Do pierwszego garnka do wywaru dodać pokrojoną marchewkę, zielony groszek, kukurydzę oraz czerwoną fasolę. Zamrożone krewetki koktajlowe przelać zimną wodą, a jak będą już odmrożone, dodać do wywaru. Dodać przecier pomidorowy, przyprawy oraz mleczko kokosowe. Połączyć wszystkie składniki na zacierki, formować kulki i wrzucać na wrzący 1l wywaru, który został odlany do drugiego garnka. Jak zacierki wypłyną na powierzchnię, przelać wywar wraz z zacierkami do pierwszego garnka.
Na koniec dodaj dużo posiekanej natki pietruszki.

Podwieczorek
Migdałówka (około godz. 17)
SKŁADNIKI
1,5 l mleka 2%
2-3 łyżki rodzynek
1,5 szklanki słodkich migdałów
2 łyżki masła
2 łyżki cukru brązowego
3/4 szklanki ryżu
sól

PRZYGOTOWANIE: Opłucz ryż i ugotuj go w osolonej wodzie, na małym ogniu, często mieszając. Odcedź ugotowany ryż (powinien być sypki). Następnie sparz migdały i zdejmij z nich skórkę. Zblenduj je, sparz rodzynki i odsącz z nich wodę. Gotuj mleko na wolnym ogniu, dodaj masło, migdały , rodzynki i ryż. W razie potrzeby dopraw wedle uznania.

Kolacja
Cukinia w chilli (około godz. 20)
SKŁADNIKI
2l wywaru rosołowego (ugotowanego na kościach)
1/2 dużej cukinii
2 marchewki
1 pietruszka
1/2 selera
1 zielona papryczka chilli
1 czerwona papryczka chilli
1 łyżka octu balsamico
2 łyżki kminu rzymskiego
sól himalajska
pieprz świeżo mielony
natka pietruszki

PRZYGOTOWANIE: Do wywaru rosołowego dodaj obrane i pokrojone w kostkę warzywa - cukinię, marchewkę, pietruszkę, seler oraz papryczki chilli. Gotuj 7-10 min razem z kminem rzymskim, solą i pieprzem. Pod sam koniec gotowania, do zupy dolej ocet balsamiczny. Podawaj z posiekaną natką pietruszki.

Tuż przed snem
Szklanka przegotowanej wody z łyżeczką miodu (około 23:00-24:00)

Dodatkowo w ciągu dnia zaleca się spożycie:
- (opcjonalnie) 2 mniejsze kawy z 1 łyżeczką cukru oraz mlekiem
- napary ziołowe
- herbaty owocowe
- woda z pokrojonymi, świeżymi owocami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB