Brakuje wiedzy jak zdrowo żyć. Dlatego borykamy się z otyłością?

2018-01-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-08 15:04:22)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Otyłość to jedna z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce cierpi na nią ponad 25 procent społeczeństwa.

Wszystkie organizacje zajmujące się tematyką zdrowia w Polsce i na świecie biją na alarm i publikują wstrząsające wyniki badań, a mimo to odsetek osób chorujących na nadwagę i otyłość rośnie w zatrważającym tempie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku liczba osób dotkniętych nadwagą na świecie wynosiła ponad 1,9 miliarda, z czego ponad 650 milionów osób chorowała na otyłość!

Niepokojące statystyki dotyczą również społeczeństwa polskiego. Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że z nieprawidłową masą ciała boryka się aż 22 proc. dzieci . Z czego największy odsetek to dzieci z nadwagą lub otyłością. Inne badania wskazują, że na 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce mających nadmierną masę ciała − z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich, a z nadwagą 18,5 proc. Wspomniany wcześniej Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego klasyfikuję Polskę na piątym miejscu wśród najbardziej otyłych narodów Europy! Wynik 25,2 proc. to o 2,9 proc. więcej niż średnia w Europie. Te wyniki z roku na rok są coraz gorsze, tym samym potwierdzając skalę problemu występującego zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jak z tym walczyć?

Przyczyny otyłości
− Podstawową przyczyną otyłości wśród Polaków jest brak ruchu oraz wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Siedzący tryb życia, brak czasu i zmęczenie sprawiają, że aktywność fizyczna ograniczona jest do minimum – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenie otyłości. – Również z tego samego powodu nasza dieta staje się coraz bardziej uboższa w wartości odżywcze a bogatsza w konserwanty, tłuszcze trans i sztuczne ulepszacze. Polacy nie wiedzą, że można tanio i szybko przygotowywać zdrowe potrawy oraz że wystarczy kilkanaście minut ruchu dziennie, aby nasz organizm był odpowiednio dotleniony i mógł sprawnie funkcjonować − dodaje Konrad Gaca.
Wiele osób nieprzykładających uwagi do swojej masy ciała nie ma świadomości jak nadwaga wpływa na zdrowie. Jak wynika z raportu o sytuacji zdrowotnej ludności Polski i jej uwarunkowań przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, nadmierna masa ciała odpowiada za utratę 9,1% lat przeżytych w zdrowiu. Nadwaga zabiera nam zdrowie i warto o tym głośno mówić.

Droga do zdrowia
− Osoby, które zgłaszają się do mnie z prośbą o pomoc często nie posiadają podstawowej wiedzy na temat tego, jak zdrowo żyć. Rozpoczynając proces odchudzania tak naprawdę zaczynamy cały proces nauki jak prawidłowo się odżywiać – przyznaje Konrad Gaca.
Ludzie powinni być edukowani w zakresie wpływu jedzenia i aktywności fizycznej na zdrowie.
− Ta wiedza ciągle jest za mała. Jeśli ludzie nie wiedzą, że produkty powszechnie uznawane za zdrowe, tak naprawdę im szkodą, to jak mają prawidłowo dbać o swoją sylwetkę? – zastanawia się Konrad Gaca.
Dopiero pełna edukacja o składnikach odżywczych, szkodliwych konserwantach może przynieść efekty. Co z tego, że czytamy etykiety, skoro nie rozumiemy, co jest na nich napisane? Właśnie dlatego wyniki badań nt. otyłości Polaków są tak zatrważające.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB