Przygotuj się do wysiłku!

2017-11-29 12:00:00 (ost. akt: 2017-11-28 16:26:43)

Autor zdjęcia: Izabela Oklińska

Podziel się:

Ruch to życie. Możliwość poruszania się sprawia, że żyjemy. Nie ma co do tego wątpliwości. Czy możemy też pokusić się o stwierdzenie, że ruch to zdrowie?

Czy każda forma ruchu powoduje polepszenie naszego stanu zdrowia? Niestety nie. Często ruchy, które wykonujemy, są rutynowe, powtarzalne i ograniczone w swoim zakresie. Czasem powodują ból, zmęczenie, kontuzje, zwyrodnienia, a nawet kalectwo — mówi Piotr Okliński, główny instruktor Centrum Kettlebell Olsztyn. — W związku z tym, czy wystarczy się po prostu ruszać, by być sprawnym i zdrowym? Otóż nie. Najpierw powinniśmy się ruszać lepiej, następnie mocniej, częściej, a na końcu szybciej.
Najgorszą rzeczą związaną z aktywnością fizyczną jest jej niepodjęcie. Przed pierwszym treningiem warto jednak ocenić się pod względem wydolności organizmu.
— Na początek zrób test. Wyjdź z domu i spaceruj w szybkim tempie przez 10-15 minut. Czy dostałeś zadyszki? Jest ci słabo? Czujesz dyskomfort? Konsultacja z lekarzem lub rehabilitantem jest obowiązkowa.

O ile lekarz wystawi ogólną ocenę zdrowia i sugestie co do formy i intensywności treningu, o tyle fizjoterapeuta czy trener powinni zeskanować ciało pod kątem prawidłowości naszych wzorców ruchowych – dodaje trener i wylicza pytania, które powinny paść podczas pierwszej wizyty na treningu:
* Czy miałaś/-eś problemy z sercem (szmery, arytmia, operacje itp.)
* Czy cierpisz na bóle/ucisk w klatce piersiowej, zadyszkę, zawroty głowy lub
nudności w trakcie wykonywania pracy fizycznej?
* Czy masz wysokie ciśnienie i czy przyjmujesz leki na obniżenie ciśnienia?
* Czy cierpisz na astmę, uporczywy kaszel lub inne choroby płuc?
* Czy ktoś w twojej rodzinie miał atak serca przed 40 rokiem życia?
* Czy przyjmujesz leki na astmę, obniżenie cholesterolu?
* Czy masz problemy z układem mięśniowym lub szkieletowym, które powodują
ból w trakcie ćwiczeń?
* Czy kiedykolwiek zemdlałeś, straciłeś równowagę w czasie wykonywania
ćwiczeń?
* Czy wchodzenie po schodach sprawia ci trudność?
* Czy jesteś w ciąży (dotyczy pań)?


- Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z nich sugeruje, że powinno się przeprowadzić bardziej szczegółowe badania i przystąpić do treningu dopiero po konsultacji z lekarzem specjalistą. Testy mogą obejmować m.in. spacer na bieżni, badanie poziomu cholesterolu lub też poziomu cukru we krwi. Zapytasz, po co tyle zachodu? Czy warto poświęcać aż tyle czasu, chodząc do gabinetów lekarskich, oczekując niejednokrotnie w kolejce i tracić cierpliwość? Pamiętaj, chodzi nie tylko o to, czy będziesz osobą sprawną, silną, wytrzymałą. Gra toczy się także, a raczej przede wszystkim, o twoje zdrowie i życie – przekonuje Piotr Okliński.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB