Masażysta a fizjoterapeuta. W czym tkwi różnica?

2018-02-14 13:39:52 (ost. akt: 2018-02-14 15:15:15) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: nensuria / Freepik

Podziel się:

Podczas swojej pracy masażystki na co dzień mam do czynienia z ludźmi, którzy nie znają różnicy pomiędzy masażystą a fizjoterapeutą. W związku z tym postanowiłam przybliżyć różnicę pomiędzy nami i uświadomić, że masażysta to zupełnie inna profesja niż zawód fizjoterapeuty. Jednak pomimo różnic w edukacji nie jesteśmy dla siebie konkurencją, a jedynie uzupełniamy się nawzajem i często ze sobą współpracujemy – mówi Barbara Chodkowska z BC STUDIO Relaksacji i Profilaktyki Kręgosłupa w Olsztynie.

Fizjoterapeuci wykorzystują wiele zróżnicowanych metod, by przywrócić pacjenta do pełnej bądź częściowej sprawności. Są to m.in. mobilizacja i manipulacja stawów, kinezyterapia, fizykoterapia czy terapia tkanek miękkich (w tym niektóre techniki masażu).

Do ich obowiązków należy m.in.:
• rehabilitacja pacjenta w sporcie, ortopedii czy chorobach wewnętrznych
• przygotowanie kobiet do porodu
• zwalczanie dolegliwości bólowych.

Masażyści również biorą czynny udział w rehabilitacji pacjenta i niejednokrotnie pomagają zwalczyć dolegliwości bólowe, ale ich głównym narzędziem pracy jest masaż. Zdarza się, że masażysta również stosuje w pracy technikę terapii manualnej. Po ukończeniu szkoły każda osoba, która wykonuje ten zawód, powinna znać techniki z zakresu wykonywania masażu:
• kosmetycznego
• klasycznego
• sportowego
• leczniczego
• segmentarnego.

— Pacjenci często zastanawiają się nad tym, z czyich usług skorzystać. Najlepiej przemyśleć, w jakim celu chcemy udać się do gabinetu jednego bądź drugiego specjalisty. Jeśli poszukujemy wsparcia, by powrócić do sprawności po urazie fizycznym, najlepiej wybrać fizjoterapeutę. Natomiast w celu redukcji napięcia, przygotowania do wysiłku fizycznego czy zmniejszenia stresu warto skorzystać z zabiegów masażysty – przekonuje Barbara Chodkowska.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB