Pierwsze kroki na siłowni

2018-04-09 11:37:42 (ost. akt: 2018-04-09 11:45:21)

Autor zdjęcia: mat. prasowy

Podziel się:

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o siłowni, a wstydzimy się zapytać

Przyszła wiosna, za chwilę z dna szafy wyjmiemy zwiewne sukienki i krótkie spodenki, które odkryją nasze niedoskonałości. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów po długiej zimie? Jeśli chcemy wypracować idealną sylwetkę na lato i bez kompleksów wyjść na plażę, warto wybrać się na siłownię i zacząć regularne ćwiczenia. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem powinny poznać kilka prostych reguł dotyczących klubowego savoir vivre.

Przygotowanie
Przed pierwszą wizytą na siłowni przygotujmy sobie wygodne ubranie, sportowe buty i ręcznik. Obowiązkowo należy wyposażyć się również w butelkę wody niegazowanej. Aby organizm poradził sobie z dużym wysiłkiem, musi mieć na bieżąco uzupełniane płyny. Podczas pierwszej wizyty warto udać się do instruktora, który pokaże nam, jak używać danego sprzętu i doradzi, jakie ćwiczenia wykonywać, by uzyskać oczekiwane rezultaty. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia to połowa sukcesu, pozostała część to odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe – bez tego wymarzona forma będzie nadal marzeniem.

Siłownia czy fitness?
To ważna decyzja, szczególnie dla kobiet, które często boją się siłowni i ćwiczeń z ciężarami, by nie wyglądać zbyt męsko. Nic bardziej mylnego, żadne zajęcia fitness nie ujędrnią kobiecego ciała tak skutecznie, jak dobrze przeprowadzony trening siłowy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wymodelują i wyrzeźbią sylwetkę, dzięki temu poprawią także naszą wydolność i kondycję. Nie bójmy się strefy ciężarów i odejdźmy od robienia samego cardio. Ciężary podnoszone przez panie mogą jedynie pomóc w spaleniu tkanki tłuszczowej i delikatnym wyrzeźbieniu ciała. Jeśli jednak ćwiczenia siłowe nie przemawiają do nas, to powinniśmy pomyśleć nad zajęciami w klubie fitness. Ten rodzaj aktywności jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią ćwiczyć w grupie. Nie dość, że łatwiej jest się zmotywować do tego, by w ogóle zacząć lub pójść na zajęcia, to prościej też jest dokonać rzeczy, których sami byśmy nie zrobili. Ćwiczenia fitness pomogą nam rozciągnąć mięśnie i spalić zbędne kalorie. Decydując się na zajęcia fitess mamy możliwość wyboru spośród wielu różnych treningów np. stretching, zumba, spinning czy aerobik. Przed pierwszą wizytą w klubie sprawdźmy, jakie ćwiczenia są w grafiku i które najbardziej będą nam pasować.

Bezpieczeństwo to podstawa
Aby uniknąć niespodziewanych kontuzji, przed przystąpieniem do ćwiczeń powinniśmy odpowiednio rozgrzać nasze mięśnie. Półgodzinna rozgrzewka z zastosowaniem ćwiczeń rozciągających w zupełności wystarczy. Nie przejmujmy się presją otoczenia - jako osoby początkujące, mamy pełne prawo do trenowania w wolniejszym tempie. Lepiej wykonywać ćwiczenia wolniej, ale dokładniej i przywiązywać dużą wagę do poprawności ich wykonywania, niż szybciej i więcej. Nieumiejętny trening powoduje nadmierne obciążanie stawów i bolesne kontuzje. Jeśli dokuczają nam kolana, obręcz barkowa, czy inne stawy, skonsultujmy z instruktorem poprawność i technikę wykonywania ćwiczeń. Chcąc zachować sprawne stawy na dłużej, warto również zabezpieczyć je od środka stosując preparaty z kolagenem np. 4Flex.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB