Zadbaj o stopy. Radzi podolog i rehabilitant

2018-07-02 13:17:00 (ost. akt: 2018-07-02 13:05:12) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: javi_indy / Freepik

Podziel się:

Rozmowa z podologiem, mgr Beatą Pietrzak oraz fizjoterapeutą - mgr Dorotą Klaczyńską.

- Czym się zajmujecie?
- Jesteśmy gabinetem podologicznym połączonym z fizjoterapią. Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp, np. wrastających paznokci, pękających pięt, grzybicy, usuwania brodawek wirusowych. Wymaga ona od nas połączenia wiedzy z dermatologii, chirurgii, diabetologii i zaopatrzenia ortopedycznego. Współpracujemy również z fizjoterapeutą, który między innymi przeprowadza diagnostykę wad postawy i rehabilitację podologiczną.

- Skąd pomysł na fizjoterapeutę w gabinecie podologicznym?
- Pojawiało się u nas, i wciąż pojawia, bardzo dużo klientów z modzelami i odciskami, które powracają. Ciągłe usuwanie tych zmian tak naprawdę nie eliminuje problemu, trzeba znaleźć ich źródło. Najczęstszą przyczyną są wady stóp, które wymagają odpowiedniej rehabilitacji i zaopatrzenia. Diagnostyka komputerowa przeprowadzana przez fizjoterapeutę doskonale pokazuje, w czym leży problem i jak należy go rozwiązać. Ta współpraca fizjoterapeuty z podologiem pokazuje również w pewnym stopniu nasze luki w wiedzy i pozwala nam wzajemnie je uzupełniać. Często tak bywa, że fizjoterapeuta zauważa jakiś problem u pacjenta, np. ma ograniczony zakres ruchu u palca dużej stopy, a dodatkowo ruch ten wywołuje ból. Po konsultacji z podologiem okazuje się, że problem nie występuje w samym stawie, a w odcisku, którego rdzeń wszedł tak głęboko w skórę, że powoduje te objawy. Robi się z tego cały łańcuch zdarzeń, który można przedstawić w następujący sposób: podczas gry w piłkę do buta dostały się odrobiny piachu, które podczas dynamicznej gry zaczęły wbijać się w skórę. Powstaje odcisk w okolicy głowy palucha, który powoli robi się coraz głębszy. Podczas chodzenia odczuwalny jest coraz większy ból, więc pacjent stara się odciążyć to miejsce stając na zewnętrznej krawędzi stopy. To z kolei powoduje kolejne problemy z biomechaniką stopy, a z czasem dochodzi także do przeciążenia stawów skokowych, kolan i kręgosłupa.

- Jakie inne problemy podologiczne wymagają wizyty u fizjoterapeuty?
- Na pewno problem wrastających paznokci. Jeśli któryś z naszych podologów stwierdzi, że przyczyną wrastających paznokci jest zła biomechanika stopy, to pierwsze co robi, to odsyła do fizjoterapeuty na diagnostykę komputerową wad stóp. Tak samo dzieje się w przypadku modzeli. Charakteryzują się one tym, że powstają na nadmiernie uwypuklonych główkach kości śródstopia, więc powstawanie ich już jest alarmujące.

- Wspomniała Pani o modzelach i odciskach, czym one się różnią?
- Jak mówiłam wcześniej, modzele powstają na nadmiernie uwypuklonych częściach kostnych. Powstają przez zaburzenia statyki ciała, złej biomechaniki i złego obuwia. Mają ciemno-żółtą barwę i mogą powodować pieczenie oraz ból podczas chodzenia. Odciski różnią się tym, że posiadają korzeń, który wbija się głęboko w skórę i powoduje nieprzyjemne kłucie. Ból ten można porównać do wbijania szpilki w skórę. Dodam od razu, że wiele osób myli z odciskiem brodawkę wirusową, inaczej nazywaną kurzajką. Na początku wyglądają podobnie, jednak kurzajka jest zmianą wirusową, którą można zarazić się w miejscach publicznych, takich jak baseny i szatnie sportowe. Leczenie jest bardzo indywidualne, może trwać od jednej do nawet kilkunastu wizyt. Wszystkie te zmiany skórne najlepiej jest usunąć u podologa, który zrobi to profesjonalnie i możliwie jak najbardziej bezboleśnie. Samodzielne próby zrobienia tego w domu aptecznymi środkami często kończą się poparzoną i bolesną skórą. Przychodzi do nas wielu pacjentów nieskutecznie leczących się w ten sposób, więc uczulamy by nie próbować robić tego samodzielnie w domu.

- Jak ma się sytuacja z wrastającymi paznokciami? Leczenie kojarzy się zawsze z drastycznym i bardzo bolesnym usuwaniem paznokcia lub jego części.

- Leczenie nie jest wcale takie straszne jak się wydaje, potrafi być również bezbolesne. Wszystko zależy od stopnia wrastania lub wkręcania się paznokcia, dlatego im wcześniej rozpocznie się terapię tym lepiej. Do leczenia stosujemy najczęściej klamry różnego rodzaju, a ich zakładanie jest nieinwazyjne i nie powoduje bólu. Od razu zaznaczam, że konieczne jest kilka wizyt, nie tylko kontrolnych, ale również do wykonania przełożenia klamry podczas wzrostu paznokcia. Dodatkowo musi on się przyzwyczaić do nowego, skorygowanego toru, więc proces może trwać do kilku miesięcy w zależności od stopnia wrośnięcia lub wkręcenia paznokcia. Bywają również metody bardziej bolesne, jak wycięcie fragmentu paznokcia, ale takie terapie stosujemy tylko w ostateczności i staramy się tego jak najbardziej unikać ewentualnie jeżeli widzimy że problem jest poważniejszy odsyłamy do chirurga.

- Proszę powiedzieć kilka słów o diagnostyce komputerowej. Na czym to dokładniej polega i jak się do niej przygotować?
- Diagnostykę komputerową wykonujemy na specjalnej macie podobaroskopowej, która bada w jaki sposób obciążamy stopy podczas stania i chodzenia. Między innymi pozwala nam na sprawdzenie obciążenia lewej i prawej nogi, jak wygląda wysklepienie podłużne stopy oraz czy są prawidłowo obciążone główki śródstopia. Dodatkowo podczas chodzenia sprawdzamy czy przetoczenie stóp jest prawidłowe i jak wygląda wybicie. Na wizycie fizjoterapeuta wykonuje jeszcze skan stóp w celu sprawdzenia ich długości i szerokości. Przed samym badaniem komputerowym jest przeprowadzany wywiad z pacjentem, są oglądane jego buty, a także ustawienie reszty ciała. Oczywiście nie chcemy zostawić pacjenta z masą informacji z którymi nie będzie wiedział co zrobić- zostanie zalecone odpowiednie dalsze postępowanie, np. wkładki ortopedyczne i ćwiczenia.

- Można spotkać się z wieloma modelami wkładek ortopedycznych w drogeriach kosmetycznych, aptekach i sklepach medycznych. Państwo również oferują wkładki, także indywidualne. Czym one różnią się od tych, które można dostać w sklepach?
- Ich zaletą jest to, że można inaczej wyprofilować lewą i prawą wkładkę. Często można się spotkać z tym, że u jednej nogi jest nadmierna pronacja stawu skokowo-piętowego lub jedna stopa jest dłuższa o kilka milimetrów. W takich przypadkach jest konieczność zastosowania innych elementów dla obu stóp lub umieścić je w innych miejscach. Wkładki seryjne nam na to nie pozwalają, więc dopiero po diagnostyce jesteśmy w stanie stwierdzić czy można je zastosować.

- Na Państwa stronie można spotkać różne rodzaje pedicure. Czym one się różnią?
- Można wyróżnić trzy rodzaje pedicure- leczniczy, kosmetyczny i SPA. Leczniczy polecamy dla osób, które mają dużo problematycznych zmian na stopach, takich jak modzele, odciski, pękające pięty. Kosmetyczny jest zabiegiem typowo pielęgnacyjnym, kierowanym do osób, które nie mają dużych problemów podologicznych i mają potrzebę zadbania o ich stronę estetyczną. Z kolei pedicure spa jest szerszą wersją zabiegu kosmetycznego, pozwala na większe odprężenie. Składa się na niego peeling, maseczka oraz masaż relaksacyjny.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB