Mają wiele właściwości zdrowotnych i dostarczają wielu wartości odżywczych. Już dziś wprowadź do swoich posiłków warzywa. Zwłaszcza te sezonowe. Dziś nasza propozycja to botwinka i fasolka szparagowa. Dlaczego warto je jeść? Zdradza Aleksandra Pasich, dietetyczka.
Botwina to młode liście, łodygi i korzenie buraków charakteryzujące się właściwościami korzystnymi dla zdrowia, dzięki zawartości witamin i składników mineralnych, takich jak witamina A, E, K, C oraz witaminy z grupy B, a ponadto
żelazo, potas, magnez i fosfor.
- Botwina ma działanie alkalizujące, czyli odkwaszające organizm. Jest niskokaloryczna, ale charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym – mówi Aleksandra Pasich, dietetyk. - Powinny na nią uważać osoby z cukrzycą i insulinoopornością. Nie należy jej wykluczać, gdyż ma wiele korzystnych właściwości, ale nie należy jej jeść zbyt często. Botwiny powinny unikać osoby z kamicą nerkową, gdyż w roślinie obecne są szczawiany, które mogą prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych oraz powodować dolegliwości bólowe. Aby
zmniejszyć ilość szczawianów, należy gotować botwinę w dużej ilości wody i dodać do dania przygotowywanego na jej bazie produkt nabiałowy – jajko, mleko, jogurt, kefir lub maślankę. Takie działanie zneutralizuje szkodliwe działanie kwasu szczawiowego.
DANIA Z BOTWINĄ
Kaszotto z indykiem, botwiną i fetą
Składniki:
* kasza jęczmienna, pęczak - 50 g
* botwina - 100 g
* cebula - 50 g
* mięso z piersi indyka - 100 g
* masło klarowane - 10 g
* ser Feta - 40 g
* słonecznik - 10 g
* bulion warzywny - 150 g
* tymianek, słodka i ostra papryka, curry, czosnek
Przygotowanie: Kaszę ugotować w lekko osolonej wodzie. Cebulę i botwinkę pokroić w kostkę. Na głębokiej patelni podgrzać masło, podsmażyć pokrojonego w kostkę kurczaka. Po chwili dodać cebulę przyprawić i dusić ok. 5 minut. Następnie dodać botwinkę i bulion i dusić wszystko ok. 10 minut. Na koniec dodać pokruszoną fetę oraz kaszę, doprawić do smaku solą, pieprzem i ziołami, dusić wszystko do miękkości. Danie posypać słonecznikiem.
Sałatka z pieczonym burakiem, kaszą gryczaną i pomarańczą
Składniki:
* burak - 150 g
* pomarańcza - 200 g
* kasza gryczana - 50 g
* cebula (najlepiej czerwona) - 30 g
* oliwa z oliwek (łyżeczka) - 5 g
* botwina - 50 g
Przygotowanie:
Kaszę ugotować w lekko osolonej wodzie. Buraki piec w piekarniku do miękkości (ok. 1h). Ostudzić, obrać ze skórki i pokroić na plastry. Pomarańczę obrać i podzielić na cząstki. Cebulę drobno posiekać. Na liście botwiny dodać kaszę rozłożyć plastry buraka i cząstki pomarańczy. Posypać cebulą. Skropić sosem z oliwy wymieszanej z sokiem z cytryny. Doprawić do smaku odrobiną soli i pieprzem.
Zupa z botwiny
Składniki:
* ziemniaki - 150 g
* marchew - 30 g
* seler korzeniowy - 30 g
* pietruszka, korzeń - 30 g
* botwina - 150 g
* jogurt naturalny - 30 g
* olej rzepakowy (łyżeczka) - 5 g
* jajo kurze całe - 1 szt. ugotowane
* natka pietruszki, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty
Przygotowanie:
Ziemniaki, włoszczyznę i buraczki z botwiny, pokroić w kostkę, zalać ok. 450 ml wody, dodać przyprawy i gotować ok. 10 minut. W tym czasie umyć i pokroić botwinkę i natkę pietruszki, dodać do zupy, doprawić solą i gotować razem do miękkości wszystkich składników. Na koniec zupę zaprawić ( jogurt roztrzepać w słoiczku z olejem i niewielką ilością wody, dodać do zupy, zagotować). Podawać z jajkiem.
Koktajl botwina-malina-jabłko
Składniki:
* jabłko - 200 g
* burak - 100 g
* maliny - 150 g
* botwina - 100 g
* cynamon
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmiksować razem na gładką masę.
Fasolka szparagowa jest bardzo popularna w kuchni polskiej, w szczególności
latem, gdy jest na nią sezon. Jest uprawną rośliną strączkową wykazującą wiele
właściwości prozdrowotnych.
— Jest warzywem niskokalorycznym i charakteryzującym się niskim indeksem glikemicznym. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów, a także ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto zawiera witaminę A, kwas foliowy, witaminę C, witaminę K, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, potas i fosfor. W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej – żółta i zielona, oprócz różnic w kolorze, różnice występują w wartościach odżywczych. Fasolka zielona zawiera więcej kwasu foliowego i witaminy A, dlatego polecana jest szczególnie kobietom w ciąży, zaś żółta jest bogatsza w potas i fosfor. Fasolka szparagowa nie jest polecana do spożywania w dużej ilości przez osoby ze schorzeniami przewodu pokarmowego, gdyż powoduję wzdęcia. Aby zmniejszyć ryzyko wzdęć, należy odpowiednio przygotować fasolkę – najlepiej gotować ją bez przykrycia – przekonuje Aleksandra Pasich i proponuje przepisy.
PRZEPISY NA DANIA Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ
Sałatka z jajkiem, tuńczykiem i fasolką szparagową
Składniki:
* jajko kurze - 1 szt., ugotowane
* tuńczyk w sosie własnym - 65 g
* kasza kuskus - 30 g
* fasolka szparagowa - 200 g
* pomidorki koktajlowe - 100 g
* cebula czerwona - 30 g
* czosnek, 1⁄2 łyżeczki musztardy, sok z cytryny
Przygotowanie:
Jajko i fasolkę ugotować, kaszę przyrządzić według przepisu na opakowaniu. Tuńczyka odcedzić, jajko obrać i pokroić na ćwiartki. Fasolkę wymieszać z przekrojonymi na pół pomidorkami koktajlowymi i posiekaną cebulką, na warzywach położyć kawałki tuńczyka i jajka, polać sosem przyrządzonym z musztardy, czosnku, soli, pieprzu i soku z cytryny.
Curry z fasolką szparagową i dorszem
Składniki:
* dorsz świeży, fi lety bez skóry - 150 g
* fasolka szparagowa - 200 g
* ryż brązowy - 50 g
* olej rzepakowy - 5 g
* mleko kokosowe - 100 g
* cebula - 30 g
* curry, imbir (korzeń), czosnek, kurkuma, sok z limonki (lub cytryny), natka pietruszki
Przygotowanie:
Ryż ugotować w osolonej wodzie. Do garnka wlać 2 łyżki wody i dodać curry, gotować przez około 2 minuty aż cała woda wyparuje. Dodać łyżeczkę oleju oraz starty na drobnej tarce imbir, obraną i startą cebulkę oraz starty czosnek. Smażyć przez około 2 minuty mieszając co chwilę. Na koniec dodać kurkumę. Wlać mleko
kokosowe i zagotować. Doprawić solą i sokiem z limonki (pół łyżeczki). Gotować przez około 5 minut aż sos nieco zgęstnieje. Dodać fasolkę szparagową oraz filety ryby pokrojone na około 4 cm kawałki. Fasolkę i rybę zanurzyć w sosie i zagotować. Gotować bez przykrycia przez około 5-6 minut raz przewracając rybę w połowie gotowania. Podawać z ugotowanym ryżem i posypać zieleniną.
Gulasz z cukinią, fasolką szparagową i ryżem
Składniki:
* mięso z piersi kurczaka bez skóry - 150 g
* cukinia - 100 g
* cebula - 30 g
* marchew - 100 g
* fasola szparagowa - 100 g
* olej rzepakowy - 10 g
* ryż brązowy - 50 g
* ser żółty - 20 g
* ząbek czosnku, papryka w proszku, curry, natka pietruszki
Przygotowanie:
Ryż ugotować w lekko osolonej wodzie. Mięso pokroić w kostkę, cebulę i czosnek posiekać nożem. Całość podsmażyć na oleju. Następnie dodać pokrojone w kostkę cukinię i marchew oraz w 2-centymetrowe paski fasolkę. Dusić do miękkości warzyw przez około 10-15 minut. Przyprawić solą, pieprzem, papryką w proszku i odrobiną curry. Gulasz podawać na ryżu. Na wierzchu posypać startym serem i natką pietruszki.
Krem z fasolki szparagowej
Składniki:
* fasolka szparagowa - 400 g
* marchew - 100 g
* masło klarowane - 10 g
* woda - 1000 ml
* sos sojowy, natka pietruszki
Przygotowanie:
Marchew grubo pokrojoną poddusić na maśle. Dodać fasolkę szparagową i wodę. Gotować wszystko do miękkości. Zmiksować, doprawić i dodać natkę pietruszki.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez