Dlaczego warto mieć system odwróconej osmozy w domu - 5 powodów!

2019-11-13 15:57:03 (ost. akt: 2020-05-12 15:49:55)

Podziel się:

Odwrócona osmoza jest jednym z tych produktów, które powszechnie kojarzą się z zastosowaniem głównie fabrycznym, przemysłowym, dostosowanym do potrzeb produkcyjnych.

Osmoza w domu to równie szerokie spektrum korzyści i zalet, które sprawiają, że to coraz bardziej popularne rozwiązanie w przypadku osób dbających o jakość wody stosowanej na co dzień.
Systemy odwróconej osmozy - czyli nowoczesne filtry osmotyczne do oczyszczania wody - bezpośrednio wpływają na jakość i stopień oczyszczenia wody używanej w domu. Jakie są najważniejsze korzyści z punktu widzenia mieszkańców z zastosowania tej technologii?

Skuteczne oczyszczenie wody pitnej


To oczywiście podstawowa zaleta, jaką niesie za sobą odwrócona osmoza. Nowoczesna technologia używana w przypadku systemów filtrujących sprawia, że podczas procesu odwróconej osmozy dochodzi do zmiękczenia cieczy i usunięcia z wody zanieczyszczeń. Przekłada się to na zdrowie domowników: system odwróconej osmozy powoduje, że wraz z pozbyciem się bakterii, drobnoustrojów czy innych negatywnych czynników znacząco poprawia się smak wody. W porównaniu z tą, która pochodzi zarówno bezpośrednio z kranu jak i butelkowanej, czysta woda jest zdecydowanie bardziej neutralna - po przefiltrowaniu nie zwraca uwagi tak, jak w pierwotnym stanie.
Jeśli więc spojrzeć na to, jak odwrócona osmoza przekłada się na walory jakościowe wody, bezpośrednio odczuwalna jest zmiana smaku. Kluczowa do oceny jest tu jednak skuteczność oczyszczania. Membrana osmotyczna - sito molekularne RO, jak określa się odwróconą osmozę - sprawia, że na jej porach zatrzymywane są zarówno rozpuszczone części stałe jak i związku sodu, chrom, ołów, selen, fluorki i azotyny.

Praktyczna wygoda i czystość urządzeń


Jak zauważa Oriontec – dystrybutor urządzeń do odwróconej osmozy, warto zwrócić uwagę również na znaczenie wody w kontekście konserwacji urządzeń domowych. Brak zanieczyszczeń naturalnie znajdujących się w wodzie to szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Jednak oczyszczenie i uzdatnienie wody sprawia również, że urządzenia używające na co dzień cieczy charakteryzują się dłuższą żywotnością i skuteczniejszym działanie. Widać to po tak prozaicznych procesach jak częstotliwość usuwania kamienia w czajniku - odwrócona osmoza sprawia, że używana woda jest naturalnie pozbawiona elementów generujących charakterystyczny kamień na ściankach.

Uzdatnianie wody nie tylko pitnej


Choć odwrócona osmoza postrzegana jest głównie przez pryzmat spożycia - bezpośrednio ze zbiornika czy też po podgrzaniu w czajniku - korzyści z jej zastosowania są szersze. RO bardzo popularne jest wśród osób, które prowadzą np. hodowlę ryb w akwariach. W takim przypadku zastosowanie twardej lub zanieczyszczonej wody bezpośrednio z kranu obarczone jest ryzykiem. Filtr RO sprawia, że woda zostaje zmiękczona a jej specyfika się zmienia - nowoczesnej filtrowanie eliminuje z niem azotany i azotyny, chlor i bakterie. W ten sposób akwaryści mają możliwość stworzenia warunków środowiskowych, które dla ryb są możliwe najbliższe ich naturalnemu biotopowi.

Szybki i łatwy montaż osmozy


https://m.wm.pl/2019/11/orig/odwrocona-osmoza-system-591014.jpg
Obecne systemy odwróconej osmozy to technologia, która jest zaskakująco łatwa w montażu. Instalacja nie różni się niczym od rozwiązań tradycyjnego filtrowania, a producenci RO oraz sklepy internetowe zapewniające sprzedaż odwróconej osmozy zapewniają wszystkie elementy do jej przygotowania. Prostota i wygoda złożenia zbiornika, rozwiązań filtrujących oraz połączenia z kranem do czystej wody sprawia, że montaż RO jest nadspodziewanie intuicyjny. Sprowadza się jedynie do samodzielnego złożenia układu oraz jego montażu na blacie. Eksploatacja urządzeń jest coraz bardziej obliczona na długotrwałe użytkowanie - elementy wymienne produkowane są już z myślą o wielomiesięcznej perspektywie.
Warto zadbać o dodatkowe akcesoria podwyższające standard wody - od jonizatora (biorezonatora) po elementy odpowiedzialne za mineralizację wody. Takie podwyższenie standardu systemu odwróconej osmozy sprawia, że woda zostaje nie tylko oczyszczona, ale i wspomagana procesami przeprowadzanym przez renomowanych producentów.

Wydajność i efektywność filtrowania


Producenci systemów odwróconej osmozy wyraźnie kierują się ku minimalizmowi - filtry oraz instalacja zajmują niewiele miejsca, ale jednocześnie charakteryzują się lepszą wydajnością niż np. układy znane sprzed kilku lat. Ekonomika działania gwarantuje również wyraźne oszczędności w kontekście zużycia wody. Większość domowych systemów odwróconej osmozy działa na poziomie ok. 1 litr wody czystej wobec czterech litrów wody zużytej do jej osiągnięcia. Można więc przyjąć, że koszt pozyskania podczas pięciostopniowego procesu filtracyjnego to ok. 0,07-0,1 zł na litr miesięcznie - w zależności od wybranej technologii czy marki. Niezależnie od zróżnicowania i detali, wspólny mianownik jest jeden - wydajność. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę koszt jaki generowany jest przy zakupie wody mineralnej w butelce - cena jednego litra okazuje się znacząco wyższa w porównaniu do ceny uzyskania wody z systemu odwróconej osmozy.

Materiał Partnera. Artykuł powstał we współpracy z oriontecdladomu.pl/

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agnieszka #2889851 | 185.247.*.* 19 mar 2020 16:42

    Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/agnieszka97

    ! - + odpowiedz na ten komentarz