Koronawirus w Polsce: co robić żeby nie zachorować? PODAJ DALEJ

2020-03-05 16:18:25 (ost. akt: 2020-03-17 15:49:42)

Podziel się:

Koronawirus jest już w Polsce. Co można robić i jak się zabezpieczać przed wirusem Sars-CoV-2? Kiedy i komu jest potrzebna maseczka na twarz?

Koronawirus jest już w Polsce. Póki co, potwierdzono tylko jeden przypadek. Hospitalizowanych jest ponad 60 osób, a objętych kwarantanną prawie 250. Wiemy już, że najczęściej na zakaźną chorobę COVID-19, wywołaną właśnie wirusem korona Sars-CoV-2, zapadają osoby już dotknięte różnorodnymi schorzeniami, z obniżoną odpornością oraz osoby starsze. O zachorowaniach dzieci informacje pojawiają się rzadko. Nasuwa się pytanie, jak można się uchronić przed koronawirusem? Czy sami możemy się zabezpieczyć, bez konieczności rezygnowania z wychodzenia do pracy, odprowadzania dziecka do przedszkola i szkoły, czy przemieszczania się komunikacją miejską?

Koronawirus Sars-CoV-2: co robić żeby nie zachorować?


Koronawirus roznosi się przede wszystkim drogą kropelkową, z człowieka na człowieka. Istnieje także prawdopodobieństwo, że wirus może być przenoszony z moczu i kału osoby chorej.
Specjaliści przypominają, by w tym czasie, jeśli to tylko możliwe, unikać dużych skupisk ludzi, wyjątkowo skrupulatnie przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz wieść zdrowy styl życia, czyli:
dobrze się odżywiać – spożywać regularne posiłki, zawierające dużo warzyw i owoców
wysypiać się – najlepiej ok. 7godz/dobę
unikać stresu – dużo odpoczywać i relaksować się.
https://m.wm.pl/2020/03/orig/infogarfika-mz-615439.jpg

Koronawirus: zasady higieny, których należy przestrzegać


Co trzeba robić żeby się nim nie zarazić? Lekarze przypominają nam o podstawowych zasadach higieny, które wszyscy znamy:
1. utrzymuj dłonie w czystości, poprzez częste mycie lub dezynfekcję rąk.
2. chroń drogi oddechowe kiedy kaszlesz lub kichasz – rób to zawsze w mankiet lub w łokieć – NIGDY W DŁOŃ .
3. regularnie przecieraj (dezynfekuj) przedmioty, które są najczęściej dotykane (nie tylko przez ciebie): klawiatura komputera, włączniki światłą, telefon, klamki.
4. w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej: jeśli w twoim sąsiedztwie znajduje się osoba z widocznymi objawami infekcji, postaraj się w miarę możliwości odsunąć od niej na ok. 1 m.
5. dokładnie gotuj potrawy zawierające jaja i mięso.

Maseczki na twarz: czy skutecznie chronią przed zarażeniem się koronawirusem


Wymienione wyżej zasady dotyczą osób zdrowych. Ponadto, osobom zdrowym, specjaliści nie rekomendują stosowania maseczek osłaniających usta i twarz. Powinny jest natomiast stosować osoby, opiekujące się już chorymi oraz te, które są chore lub miały kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, mimo że ich obecny stan zdrowia jest dobry.
Jak prawidłowo zakładać maseczkę: instrukcja WHO

Warto pamiętać, że maseczki są jednorazowe, po użyciu należy je bezzwłocznie wyrzucić i umyć dokładnie ręce.
Uwaga: NFZ uruchomił infolinię (800 190 590), gdzie dowiesz się, jak postępować kiedy podejrzewasz zarażenie się koronawirusem Sars-CoV-2
Żródło: tvn.24, gov.pl/web/koronawirus/porady, familie.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agnieszka #2889854 | 185.247.*.* 19 mar 2020 16:43

    Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/agnieszka97

    ! - + odpowiedz na ten komentarz