5 czynników decydujących o smaku Twojej kawy

2021-02-24 16:34:16 (ost. akt: 2021-03-01 11:28:39) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Kawa może być gorzka, kwaśna, słodkawa, z posmakiem orzechów, owoców lub karmelu. Te smaki i posmaki zależą od rodzaju kawy, regionu upraw, metody obróbki, stopnia palenia, sposobu parzenia i innych. Ale czy wiesz, że na smak kawy również wpływają takie czynniki, o których nie myśli się na co dzień, jak grubość mielenia, czy woda używana do parzenia kawy?

Jeśli zauważyłeś, że kawa pita w domu nie smakuje najlepiej, to warto się nad tym zastanowić. Oto 5 różnych czynników, które mogą zepsuć kawę nawet najwyższej jakości.

Świeżość


Kawa, podobnie jak inne produkty spożywcze, ma okres przydatności do spożycia. Niestety, ekspres nie informuje o jakości kawy. Trudno jest stwierdzić jej świeżość, tylko patrząc na ziarna. Natomiast próbując napój, da się to wyczuć. Czasami już przy pierwszym łyku można stwierdzić, że „termin przydatności” już upłynął, czyli inaczej mówiąc, kawa utraciła swe dobre właściwości. Przyczyna tego może być bardzo prosta - czasami kawa mogła zbyt długo leżeć na sklepowej półce lub być niewłaściwie przechowywana. Zwłaszcza, jeśli jest to paczka kawy mielonej, która o wiele szybciej niż ziarnista traci swoje właściwości smakowe i aromatyczne. Dlatego kawowi eksperci rekomendują, aby zaopatrzyć się w młynek i mielić ziarna samodzielnie. To nie przypadek, że automatyczne ekspresy do kawy mielą ziarna oddzielnie dla każdej filiżanki. To właśnie w dużym stopniu umożliwia otrzymanie napoju o najlepszych właściwościach. Jeśli więc nadal wahasz się, czy wybrać kawę mieloną, czy ziarnistą, to teraz wybór powinien być oczywisty.

Stopień mielenia


Jeśli sam sobie robisz kawę w domu lub korzystasz z ekspresu automatycznego, powinieneś wiedzieć, że różne sposoby parzenia wymagają różnego stopnia mielenia ziaren, ponieważ dobra kawa wymaga uwagi i cierpliwości. Podstawowa zasada jest prosta: im dłużej parzona jest kawa, tym grubiej powinna być mielona. Na przykład kawa espresso zaparza się w zaledwie 30 sekund, więc wymaga szczególnie drobnego zmielenia. A parzenie czarnej kawy w filiżance trwa około 2-4 minuty. Oznacza to, że ziarna mielone do „zalewajki” powinna być dość grubo zmielone. Jest więc naturalne, że smak kawy może ulec zmianie na gorsze, jeśli wybierze się niewłaściwy stopień mielenia. Zastanów się więc, jak odpowiednio zmielić kawę, biorąc pod uwagę metodę przygotowywania napoju.

Ekspres do kawy


Wszystko jest jak zawsze, ale smak kawy się pogorszył? Może problem tkwi w ekspresie? Niezależnie od tego, czy jest to ekspres kolbowy, czy automatyczny - wymaga regularnego czyszczenia. Oczywiście, nie chodzi tu tylko o wytarcie kurzu. Aby kawa cieszyła smakiem, bardzo ważne jest dbanie o higienę wewnętrznego układu urządzenia. Pod koniec dnia opróżnij, umyj i wysusz pojemnik na fusy. Jeśli ekspres do kawy jest automatyczny, co tydzień umyj termoblok i przeprowadź program czyszczenia (z użyciem specjalnego preparatu) i usuń kamień (odkamieniaczem), jeśli to konieczne. Brak regularnego czyszczenia powoduje, że pozostałości kawy wraz z wilgocią mogą przyczynić się do powstawania pleśni i innych zanieczyszczeń, które z pewnością są wysoce niepożądane. Tak więc dbaj o czystość ekspresu, a odwdzięczy się on pyszną kawą, za każdym razem.

Jakość wody


To jedna z tych rzeczy, o których zwykle się nie myśli. Chociaż starannie wyselekcjonowane ziarna to zazwyczaj gwarancja dobrej kawy, to jednak jakość użytej wody ma również znaczący wpływ na smak napoju. Eksperci zalecają unikanie wody z kranu. Nie dlatego, że jest złej jakości. Tylko w każdym mieście, a czasem nawet w okolicy, woda pochodzi z różnych ujęć i przeważnie ma wyraźniejsze lub mniej wyczuwalne cechy smakowe. Ponadto w większości woda z kranu zawiera wiele związków i zanieczyszczeń, które mogą zmienić smak kawy. Jeśli interesuje cię wpływ wody na smak kawy, możesz więcej dowiedzieć się tutaj. Aby cieszyć się doskonale wyekstrahowanymi aromatami kawy w domu, warto wybierać nie tylko wysokiej jakości ziarna kawy, ale także odpowiednią wodę. Jeśli woda w twoim domu nie jest zbyt dobrej jakości, najprostszym rozwiązaniem może być stołowa woda butelkowana (nie mineralna).

Temperatura wody


Aby przygotować filiżankę dobrej kawy, nie należy jej parzyć wrzątkiem. Jeśli do tej pory tradycyjnie zaparzałeś kawę w kubku, zalewając ją gorącą wodą – lepiej zmień to przyzwyczajenie. Wrząca woda nie pozwala w pełni ujawnić subtelnych smaków kawy. W ten sposób kawa często się „przypala”, na skutek czego napój staje się bardziej gorzki, niż być powinien. Równie ważne jest, aby woda nie była zbyt chłodna, bo wtedy kawa będzie za słaba. Eksperci od kawy twierdzą, że najlepsza temperatura do parzenia kawy to około 91 - 96°C.
Parzenie kawy zawsze wymaga uwagi i trochę wiedzy, niezależnie od tego, czy jest przygotowywana przez automatyczny ekspres, czy też zalewana wodą z czajnika. Uwzględnij stopień palenia kawy, używaną wodę, zmiel ziarna bezpośrednio przed zaparzaniem i co najważniejsze - regularnie czyść ekspres. Niech każda przygotowana filiżanka kawy będzie warta nazwania „chwilą przyjemności”.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB