Zadbaj o poziom witaminy B12

2021-11-29 12:00:00 (ost. akt: 2022-01-20 13:10:11)

Podziel się:

Witamina B12 zwana kobalaminą należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i niemal nie występuje w produktach roślinnych. Możemy ją znaleźć w artykułach spożywczych pochodzenia zwierzęcego np. w mleku i produktach mlecznych, a szczególnie w serach podpuszczkowych oraz jajach, mięsie i rybach. Składnik ten aktywnie zaangażowany jest w procesy przemiany białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Jest również istotny przy produkcji czerwonych krwinek, szpiku kostnego i kwasów nukleinowych. Witamina B12 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz krążenia. To jedna z najważniejszych dla naszego organizmu witamin, która zwiększa wytrzymałość fizyczną i pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego.

Jeżeli nie zadbamy o jej prawidłowy poziom np. unikając konsekwentnie mleka i jego przetworów możemy doprowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości i ich znacznego osłabienia, konsekwencją czego będzie rozwój osteoporozy. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: ciągłe zmęczenie, brak apetytu, zaparcia, obniżenie wagi, drętwienie kończyn, problemy z pamięcią oraz utrzymaniem równowagi - zbadaj o właściwy poziom witaminy B12. Nie lekceważ tych symptomów, ponieważ mogą one prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej lub dysfunkcji układu nerwowego. Zanim sięgniesz po suplementy diety zadbaj o właściwą podaż tego składnika w codziennej diecie. Witamina B12 będzie wtedy bardziej przyswajalna przez organizm.

Organizatorzy programu „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka polecają wprowadzić do jadłospisu nabiał, który oprócz wspomnianej wyżej witaminy B12 dostarcza inne witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Zapraszamy wszystkie placówki, które edukują dzieci w wieku 6-9 lat do udziału w naszej mlecznej kampanii. Rekrutacja wciąż trwa. Wystarczy wejść na stronę www.kochamleko.pl pobrać deklarację, wypełnić ją i odesłać na adres: promocja@izbamleka.pl.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB